Warszawa: uniwersytety dla farmacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2010 12:10

Uniwersytet Warszawski (UW) i Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM) utworzyły Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).

Obie instytucje realizują także projekt utworzenia Ośrodka Produkcji Radiofarmaceutyków.

Biuro prasowe UW wyjaśnia, że największym wspólnym przedsięwzięciem obu uczelni jest powołanie Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Na jego utworzenie uczelnie uzyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej w wysokości blisko 360 milionów złotych.

CePT, w którego skład wejdzie kilkanaście laboratoriów i pracowni, umożliwi prowadzenie interdyscyplinarnych badań biomedycznych. Naukowcy z UW, WUM oraz innych warszawskich instytucji zaangażowanych w projekt, będą opracowywali nowe metody diagnostyczne i terapeutyczne w leczeniu chorób nowotworowych, układu krążenia oraz układu nerwowego.

Od kilku lat obie uczelnie prowadzą też prace nad stworzeniem Ośrodka Produkcji Radiofarmaceutyków, które będzie się mieścić w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów UW. Ośrodek będzie jednostką badawczą oraz producentem radiofarmaceutyków stosowanych w Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET), która pozwala na diagnozowanie i ocenę stanów nowotworowych oraz bezinwazyjną diagnostykę kardiologiczną.

Współpraca uniwersytetów obejmuje nie tylko projekty badawcze, lecz również dydaktykę. Uczelnie przygotowują się do uruchomienia studiów na kierunku „Logopedia ogólna i kliniczna“, które będą prowadzone przez Wydział Polonistyki UW oraz I Wydział Lekarski WUM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum