Warszawa: stworzyli bioimplant pomagający w naprawie uszkodzeń kości

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2016 11:12

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej opracowali implant rozpuszczający się stopniowo w ciele, pomagający w naprawie uszkodzeń kości, drukowany w 3D. Jest już wykorzystywany w operacjach psów. Wkrótce bioimplanty posłużą do leczenia ludzi.

Implant rozpuszcza się stopniowo w ciele, pomagając w naprawie uszkodzeń kości Fot. Archiwum RZ

Polimerowe porowate rusztowanie, przypominające pumeks, jest biodegradowalne. Na nim mogą narastać komórki tkanki kostnej, stopniowo odbudowując kość. Po pewnym czasie, od 6 do 24 miesięcy, w zależności od użytych materiałów, implant się rozpuszcza. Do tego czasu komórki tkanki kostnej powinny już zająć miejsce implantu i naprawić uszkodzenie.

Drukarka pozwala na wytworzenie praktycznie dowolnego w kształcie rusztowania. Można najpierw zaprojektować, a następnie wytworzyć rozwiązanie, które będzie się charakteryzowało dopasowaną do pacjenta geometrią wewnętrzną i zewnętrzną.

- Na razie skupiliśmy się na rynku weterynaryjnym. Mamy za sobą cztery przeprowadzone operacje na psach. Były to sytuacje nowotworu tkanki kostnej. Od operacji tych minęło dopiero pół roku, więc dopiero czekamy na długofalowe efekty tej nowatorskiej terapii - wyjaśnia kierująca zespołem dr Barbara Ostrowska.

Nową technologię opracowano w ramach projektu BIOIMPLANT. Na Politechnice Warszawskiej powołano spółkę, która zajęła się wprowadzeniem jej na rynek.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum