Warszawa: otwarto Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2012 18:08

Nowoczesne Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej otwarto we wtorek (28 sierpnia) na terenie Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie. Badania prowadzone w Centrum mają służyć potrzebom zarówno energetyki jądrowej, jak i medycyny nuklearnej.

Warszawa: otwarto Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej

Centrum kosztowało ponad 26 mln zł, z czego 22 mln zapłaciła Unia Europejska. Gruntownie wyremontowany budynek laboratoryjny zawiera 8 pracowni izotopowych klasy II, gdzie można prowadzić prace z otwartymi źródłami promieniotwórczymi o dużej aktywności (do 1 GBq - klasa I i do 100GBq - klasa II).

Są także 3 pracownie izotopowe klasy III, 4 laboratoria chemiczne, laboratorium syntez chemicznych, 5 pracowni wyposażonych w aparaturę unikatową.

Centrum zatrudnia 30 pracowników i 10 doktorantów. Instytut Chemii i Techniki Jądrowej jest zaangażowany w realizację dziewięciu projektów w ramach 7 Programu Ramowego UE i programu EURATOM.

Poza zagadnieniami energetyki jądrowej ICHTJ realizuje projekty dotyczące syntezy radiofarmaceutyków, we współpracy z POLATOM (izotopy reaktorowe) i Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego (izotopy cyklotronowe). Radiofarmaceutyki są testowane w Zakładzie Medycyny Nuklearnej UM w warszawskim szpitalu przy ul. Banacha.

Ostatnio we współpracy z Instytutem Transuranowców w Karlsruhe przygotowano nowy radiofarmaceutyk do leczenia glejaka mózgu, który był testowany na pacjentach w tym ośrodku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum