Warszawa: naukowcy zbadają wpływ gier na zdolności intelektualne seniorów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2014 11:42

Chcemy sprawdzić, czy gry komputerowe mogą poprawić zdolności intelektualne seniorów - powiedziała PAP Anna Maria Wieczorek, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i autorka rozpoczętych badań "Fitness dla mózgu". W badaniach może wziąć udział każdy.

Warszawa: naukowcy zbadają wpływ gier na zdolności intelektualne seniorów

Anna Maria Wieczorek zajmuje się neurokognitywistyką; dziedziną, która łączy psychologię z najnowszą wiedzą na temat funkcjonowania mózgu i m.in. projektowaniem i analizą interakcji: człowiek-technologia. Jak podaje badaczka uczonym zależy aby sprawdzić, jak bardzo mózg osób w wieku 55-65 lat jest plastyczny oraz w jakim stopniu w tym wieku można zwiększyć zdolności intelektualne i czy to się przeniesie na funkcjonowanie w dniu codziennym. 

Badania będą prowadzone dwutorowo: stacjonarnie i online. Badania stacjonarne przeznaczone będą dla osób w wieku 50-65 lat, mieszkających w Warszawie, badania online przeznaczone są dla wszystkich chętnych. 

Grupa seniorów, po rekrutacji online zostanie zaproszona do laboratorium na dwudniową sesję badawczą. Pierwszego dnia zostaną zrobione testy przy komputerze sprawdzające poziom uwagi i pamięci za pomocą specjalnie opracowanych testów komputerowych. Drugiego dnia uczestnicy zostaną zbadani elektroencefalografem EEG. Następnie każda z osób otrzyma indywidualny zestaw sześciu gier za pomocą których codziennie będzie trenować przez ok. 20-30 minut różne zdolności umysłu. 

Po zakończeniu cyklu treningowego, który będzie trwał 25 dni, naukowcy ponownie zbadają uczestników, żeby sprawdzić, jak zaproponowane gry wpływają na zdolności intelektualne. Szczególnie chodzi o zmiany w sygnale EEG mózgu po treningu.

Z badań dotyczących gier komputerowych wynika, że regularne trenowanie może prowadzić u seniorów do poprawy takich zdolności jak pamięć, odnotowuje się także polepszenie kontroli uwagi, a także poszerzenie pola widzenia. 

Badania "Fitness dla mózgu" to projekt badawczy pt. "Innowacje sprzyjające zdrowemu starzeniu się. Wykorzystanie metod psychologii poznawczej do trenowania zdolności intelektualnych seniorów". Realizowany jest w ramach programu VENTURES przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie, Interdyscyplinarne Centrum Stosowanych Badań Poznawczych oraz portal Neurogra.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum