×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: nanotechnologia pomoże walczyć z nowotworami

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 25 lipca 2011 10:26

Uczeni z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej opracowali nowy sposób zwalczania komórek nowotworowych. Zamykają lek wewnątrz nanocząsteczki wykonanej z występujących w ludzkim organizmie cukrów.

Warszawa: nanotechnologia pomoże walczyć z nowotworami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Nanotechnologia stanowi nadzieję na przełom w terapii przeciwnowotworowej - wyjaśnił PAP kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej dr hab. Tomasz Ciach. Dzięki wykorzystaniu nanocząsteczek (cząstek o rozmiarach sięgających jednej miliardowej metra), można zamknąć leki w zewnętrznej kapsułce, która jest nieszkodliwa dla organizmu, więc zmniejsza w dużym stopniu efekty uboczne.

Jak tłumaczy pracująca nad wytworzeniem leku Iga Wasiak, obecnie walka z nowotworami polega na podawaniu leków, które oprócz nowotworu uszkadzają ludzki organizm. - Powodują wiele osłabiających organizm skutków ubocznych - dodaje Iga Wasiak.

Naukowcy z LIB nanokapsułki będą wytwarzali z naturalnie występujących w organizmie cukrów. Dzięki odpowiedniej budowie nie będą one rozpoznawane przez układ odpornościowy człowieka i mogą długo krążyć w układzie krwionośnym szukając celu, czyli komórki nowotworowej.

 

Nanocząsteczki będą przyczepiały się do błony komórkowej komórek nowotworowych, potem będą pobierane przez komórkę do jej wnętrza. Tam struktura kapsydu będzie rozrywana i lek zostanie uwolniony. Trafi więc przede wszystkim do komórek nowotworowych, a nie do pozostałych komórek organizmu.

 

Kapsułki z polisacharydów będą skutecznym narzędziem do podania leku z jeszcze jednego powodu. - Komórki nowotworowe mają nastawiony metabolizm na dzielenie się. By mogło ono przebiegać potrzebują dużo cukru i chętnie go pobierają - tłumaczy Iga Wasiak.

 

Jak zaznacza doc. Ciach, dzięki nowej metodzie klasyczne leki przeciwnowotworowe zamknięte wewnątrz nanocząstek mogą być podawane w bardzo dużych dawkach, bo nie wywołują efektów ubocznych. Takie duże dawki szybciej i skuteczniej niszczą groźne komórki.

 

Naukowcy prowadzili już badania nad zamknięciem w kapsułkach leku przeciwbiałaczkowego. Badają też skuteczność nanocząstek na komórkach nowotworów płuc, jelit, piersi i prostaty. Obecnie uczeni przygotowują się do badań na zwierzętach. Na wprowadzenie leku na rynek trzeba będzie poczekać kilka lat.

 

Więcej:http://www.naukawpolsce.pap.pl/

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze