Warszawa: autorytety medyczne o stanie zdrowia Polaków

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 29 września 2011 14:39

W czwartek (29 września) rozpoczęła się w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie europejska konferencja naukowa poświęcona ocenie różnic w stanie zdrowia w populacji Polaków. Spotkanie naukowców potrwa do 1 października.

Warszawa: autorytety medyczne o stanie zdrowia Polaków
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Głównym celem konferencji jest omówienie obecnego stanu zdrowia populacji Polski w oparciu o najbardziej aktualne badania naukowe realizowane w Polsce oraz w innych krajach bliskich nam np. ze względu na położenie geograficzne.

W spotkaniu wezmą udział niekwestionowane autorytety z Polski i zagranicy, od lat zaangażowane w działania na rzecz poprawy stanu zdrowia mieszkańców Polski i Europy. Do udziału w  konferencji, oprócz przedstawicieli świata nauki i medycyny, zgłosili się także parlamentarzyści.

Dyskusja odbywa się w obliczu najnowszych doniesień Komisji Europejskiej, dotyczących przedwczesnej umieralności mężczyzn w wieku produkcyjnym w krajach Unii, podsumowania przełomowych badań dotyczących sukcesu cytyzyny w walce z uzależnieniem od tytoniu, a także zakończenia pierwszego etapu badania prospektywnego "PONS", które od dwóch lat - jako pierwsze badanie tego typu - jest realizowane w Polsce.

Wydarzeniem, które odbędzie się podczas międzynarodowej konferencji "Różnice w zdrowiu w populacji Polski" będzie seminarium naukowe z udziałem naukowców prowadzących prospektywne badanie kohortowe w zachodnich krajach Europy oraz na świecie.

W seminarium wezmą udział m. in. prof. Salim Yusuf z Uniwersytetu McMaster w Hamilton (Kanada), prof. Lars Vatten z Uniwersytetu w Trondheim (Norwegia), prof. Paolo Boffetta z Akademii Medycznej Mount Sinai w Nowym Yorku (USA) oraz prof. Peter Boyle z Międzynarodowego Instytutu Badań i Prewencji w Lyonie (Francja).

Konferencja zbiega się w czasie z publikacją raportu Komisji Europejskiej pt. "Stan zdrowia mężczyzn w Europie", który ujawnia niepokojące statystyki. Z badania stanu zdrowia 290 mln mężczyzn w 34 krajach Europy (w tym 27 krajów UE) wynika między innymi, że mężczyźni żyją o ponad 6 lat krócej niż kobiety i umierają zanim osiągną wiek emerytalny.

Konferencja to także forum, na którym zostaną zaprezentowane przełomowe wyniki badań klinicznych nad cytyzyną (pierwsze randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo), prowadzonych w warszawskim Centrum Onkologii pod kierownictwem prof. Witolda Zatońskiego wraz z zespołem oraz dodatkowo grupą naukowców z Wielkiej Brytanii.

Konferencji w Centrum Onkologii towarzyszy jubileuszowa wystawa pt. "200 lat szczepień", która została zainaugurowana w Sejmie RP i po raz pierwszy została pokazana w Instytucie Głuchoniemych w lipcu br. W ramach konferencji zostanie podpisana także "Deklaracja w sprawie potrzeby wspólnych działań na rzecz popularyzowania szczepień ochronnych ratujących zdrowie i życie Polaków".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum