Warszawa: Globalne Forum Nikotynowe

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2014 13:05

Kwestiom toksyczności nikotyny, jej wpływu na procesy nowotworowe, ale też zastosowaniom w medycynie będzie poświęcone dwudniowe Pierwsze Globalne Forum Nikotynowe, które rozpocznie się w piątek (27 czerwca) w Warszawie.

- Spotkanie będzie poświęcone nikotynie w różnych aspektach, m.in. kwestii jej toksyczności, wpływu na procesy nowotworowe, mechanizmu uzależnienia, czy jej zastosowania w medycynie, które nie ogranicza się tylko do nikotynowej terapii zastępczej dla osób, które chcą rzucić palenie - powiedział PAP jeden z organizatorów i prelegentów forum prof. Andrzej Sobczak ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Choć - jak zaznaczył naukowiec - o badanej od dziesięcioleci nikotynie wiadomo już niemal wszystko, to wciąż m.in. wśród środowisk medycznych krąży wiele fałszywych przekonań na jej temat, podważonych najnowszymi wynikami badań.

- Jedno z nich dotyczy rakotwórczości nikotyny. Tymczasem opublikowana w ubiegłym roku metaanaliza dotychczasowych danych pokazuje, że nie ma żadnych dowodów na to, aby była induktorem powstawania zmian nowotworowych. Są natomiast doniesienia i pewne dowody, że może wspomagać ten proces - kiedy jest już nowotwór, zażywanie jej może przyśpieszyć jego rozwój. Taki jest stan wiedzy na dzień dzisiejszy - wyjaśnił prof. Sobczak.

Nikotyna to toksyczna substancja, zawarta w liściach tytoniu szlachetnego. Przyjmowana podczas palenia papierosów lub w innych postaciach, jak tytoń do żucia, czy papierosy elektroniczne, szybko uzależnia. Łączy się bowiem z receptorami acetylocholinergicznymi w mózgu, co powoduje wyrzut wielu neuroprzekaźników, przede wszystkim dopaminy - substancji wywołującej u człowieka uczucie zadowolenia, satysfakcji i spełnienia.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum