Warszawa: Chopin był chory nie tylko na gruźlicę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2010 22:59

Kompozytor cierpiał na więcej niż jedną chorobę przewlekłą - mówili lekarze na debacie o jego zdrowiu.

Fryderyk Chopin (1810-1849) przez całe życie zmagał się z chorobą i zmarł przedwcześnie w wieku 39 lat. Dziś nie można rozstrzygnąć, czy Fryderyk Chopin umarł z powodu gruźlicy, czy z powodu mukowiscydozy. Pewne jest jednak, że cierpiał na więcej niż jedną chorobę przewlekłą.

Zdaniem prof. Wojciecha Cichego z Akademii Medycznej w Poznaniu, naturalny przebieg choroby Chopina sugeruje, że mogła to być gruźlica z towarzyszącą mukowiscydozą, bo poza objawami ze strony układu oddechowego artysta miał też zmiany dotyczące funkcjonowania jelit oraz zmiany w stawach (tzw. artropatie).

Jak przypomniał prof. Cichy, który jest współtwórcą Polskiej Grupy Roboczej Mukowiscydozy, we wczesnym dzieciństwie kompozytor miał nie tylko tendencje do zakażeń układu oddechowego i zapadniętą klatkę piersiową, cierpiał też na nawracające biegunki i niedobór masy ciała.

Według specjalisty, problemy z wchłanianiem składników odżywczych z przewodu pokarmowego i związany z tym niedobór kilogramów są – oprócz nawracających infekcji oskrzeli i płuc – podstawowymi symptomami mukowiscydozy. Choroba ta objawia się również występowaniem od wczesnego dzieciństwa tłuszczowych, nieuformowanych stolców, co wynika z zaburzeń w pracy trzustki i nietolerancji tłustych pokarmów.

Prof. Cichy przypomniał, że Chopin przez całe życie miał niedobór masy ciała. Jako dorosły mężczyzna ważył 44 kg przy wzroście 170 cm. Na to, że Chopin mógł cierpieć na mukowiscydozę, wskazuje też fakt, iż jego bliscy krewni - ojciec Mikołaj i najmłodsza siostra Emilia – mieli problemy z układem oddechowym. Emilia miała także objawy ze strony układu pokarmowego – zmarła w wieku 14 lat, z powodu krwawienia w jego górnym odcinku.

Zdaniem dr. Tadeusza Zielonki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, fakty wskazują jednak, że Chopin umarł najprawdopodobniej z powodu gruźlicy. Obserwowano u niego takie objawy jak kaszel i duszności, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, gorączkę, dreszcze, nocne poty, bladość, łatwa męczliwość oraz ubytek masy ciała. Część z nich występuje wprawdzie w mukowiscydozie, ale - zdaniem specjalisty - kompozytor żył zbyt długo jak na to schorzenie.

Debatę pt. "Zdrowie Chopina" zorganizowała Fundacja im. Dr. Macieja Hilgiera z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum