Warszawa: Alzheimer na celowniku w nowym laboratorium

Autor: RZ/Rynek Zdrowia • • 09 kwietnia 2014 11:06

Pracownia Badań Przedklinicznych Instytutu Nenckiego rozpoczęła poszukiwania przyczyn choroby Alzheimera. Niedawno otwarte laboratorium, o unikalnym w skali Europy charakterze, jest ostatnią z pięciu rozpoczynających działalność pracowni naukowo-badawczych uruchomionych w ramach budowy w stolicy nowoczesnego Centrum Neurobiologii.

Uruchomiona pracownia jest ostatnim z pięciu nowych laboratoriów środowiskowych Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego w Warszawie. Inwestycji wartości 52 milionów zł, realizowana jest w ramach europejskiego projektu kluczowego budowy Centrum Badań Przedklinicznych
i Technologii (CePT).

Pracownia Badań Przedklinicznych Centrum Neurobiologii może przeprowadzać testy przedkliniczne dla innych ośrodków naukowych i firm.

Wyposażenie Pracowni, w tym m.in. analizatory komórek najnowszej generacji, umożliwia realizowanie badań nad mechanizmami działania, aktywnością i bezpieczeństwem różnych substancji w hodowlach neuronów mysich, szczurzych i ludzkich oraz ludzkich komórek krwi, a także w zwięrzęcych i ludzkich nowotworowych liniach komórkowych. 

W najbliższych latach uwaga naukowców z Pracowni Badań Przedklinicznych Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego będzie się koncentrowała przede wszystkim na chorobie Alzheimera. 

- Wraz z wydłużaniem się życia choroby neurodegeneracyjne stają się coraz większym problemem. Nie tylko dla chorych, dla całego społeczeństwa. Obecnie choroba Alzheimera znajduje się na trzeciej pozycji pod względem kosztów leczenia, które globalnie są wycenianen na 600 miliardów dolarów rocznie. A my wciąż nie mamy ani dobrych metod jej bardzo wczesnej diagnostyki, ani w pełni skutecznych terapii - mówi prof. Urszula Wojda z Instytutu Nenckiego.

Projekt CePT, dzięki któremu powstało Centrum Neurobiologii Instytutu Nenckiego, jest największym przedsięwzięciem biomedycznym i biotechnologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum