Warianty genów odpowiedzialnych za skłonności samobójcze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 czerwca 2010 09:47

Na łamach pisma American Journal of Medical Genetics naukowcy przedstawili zidentyfikowane warianty 3 genów, które zwiększają skłonności do zachowań samobójczych.

Zdaniem autorów pracy w przyszłości być może uda się opracować test genetyczny służący do identyfikacji osób szczególnie predysponowanych do podejmowania zamachów na własne życie. Jego wyniki byłyby oceniane w kontekście czynników społecznych i kulturowych, zaznaczają badacze.

Naukowcy z Uniwersyteckiego Szpitala Ramon y Cajal w Madrycie oraz z kilku innych ośrodków naukowych w Hiszpanii i USA przeprowadzili badania w grupie 277 mężczyzn będących pacjentami szpitala psychiatrycznego. Część z nich w przeszłości targnęła się na własne życie. Porównywano sekwencję 312 genów ważnych dla rozwoju bądź funkcjonowania mózgu.

Okazało się, że biorąc pod uwagę trzy warianty trzech różnych genów naukowcy mogli prawidłowo ocenić skłonności samobójcze lub ich brak u 67 proc. pacjentów. Czułość testu oceniono na 50 proc., co oznacza, że z jego pomocą można by wykryć 50 proc. osób predysponowanych do zachowań samobójczych. Jego swoistość, czyli zdolność do prawidłowego odróżniania osób bez tych predyspozycji, obliczono na 82 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum