Śląskie. Wariant Delta zdominował region. Naukowcy przebadali próbki z ostatnich tygodni

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia/ Mat. prasowe30 lipca 2021 08:45

Badacze z Laboratorium Genetycznego Gycentrum sprawdzili losowo wybrane próbki od pacjentów z woj. śląskiego zakażonych COVID-19. Okazało się, że we wszystkie zakażenia spowodował wariant Delta.

Wariant Delta zdominował śląskie. Na zdjęciu symbole regionu - Spodek i Skrzydła w Katowicach. Fot. Mat. prasowe
  • Badacze z Laboratorium Genetycznego Gycentrum we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym zajmują się sekwencjonowaniem patogenu koronawirusa w ramach projektu badawczego
  • Chcąc sprawdzić dynamikę zakażeń w województwie śląskim, genetycy skupili się na wariantach alarmowych. Do badań wybrali 17 próbek od zakażonych pacjentów w czerwcu i lipcu
  • We wszystkich odkryli wariant Delta koronawirusa, co oznacza, że do niedawna panujący wariant Alfa został wyparty

Śląskie. Delta wyparła Alfę

Specjaliści z sosnowieckiego Laboratorium Genetycznego Gycentrum zdecydowali się na losowe przebadanie wybranych próbek pobranych od pacjentów zakażonych koronawirusem z woj. śląskiego. Po szczegółowej analizie okazało się, że we wszystkich próbkach pobranych w lipcu odkryto wariat Delta.

Badanie przeprowadzono, by sprawdzić, jak zmienia się dynamika zakażeń w województwie śląskim wariantami określonymi mianem alarmowych. Do próby zostało pobranych 17 próbek pozyskanych w czerwcu i lipcu o zakażonych pacjentów.

Efekt? Badacze odkryli wyłącznie mutacje Alfa i Delta, natomiast już w lipcu wariant odpowiedzialny za trzecią falę pandemii w Polsce został całkowicie wyparty przez Deltę.

- Na 10 pochodzących z lipca próbek, wszystkie zawierały wariant delta. Wariant ten szybko się rozprzestrzenia, już widzimy wzrost odnotowywanych zakażeń w Polsce. Najlepszą i jedyną ochroną przed ciężkim przebiegiem COVID-19 pozostają szczepienia. W ten sposób dbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale także o innych. Najmłodsza osoba, u której wykryliśmy wariant delta to 11-letnie dziecko, które z racji wieku nie mogło jeszcze zostać zaszczepione – powiedziała Emilia Morawiec, zastępca kierownika Laboratorium Genetycznego Gycentrum.

Sekwencjonowanie genu na Śląsku

Zgodne z podanymi informacjami, stałe monitorowanie pojawiających się sekwencji może pomóc w zapobieganiu dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, a także pozwoli na wykrycie kolejnych jego mutacji. Obecnie w sosnowieckim laboratorium sprawdza 4 tys. próbek tygodniowo, a sekwencjonowaniu poddano blisko 900 próbek.

Jak możemy się dowiedzieć z informacji prasowej, zróżnicowanie genetyczne koronawirusa pomaga w zrozumieniu dynamiki zakażeń, a także pozwala na zdobycie wiedzy na temat przebiegu pandemii.

Czytaj też: Delta. Objawy - jak rozpoznać zakażenie? To trzeba wiedzieć przed czwartą falą

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum