×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wariant Delta. Epidemiolog: ryzyko hospitalizacji rośnie dwukrotnie. Nie ma już wątpliwości

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP30 sierpnia 2021 12:10

Z najnowszych badań wynika, że osoby niezaszczepione i zakażone wariantem Delta dwukrotnie częściej wymagają hospitalizacji niż te zakażone wariantem Alfa.

Wariant Delta. Epidemiolog: ryzyko hospitalizacji rośnie dwukrotnie. Nie ma już wątpliwości
Dominacja wariantu Delta oznacza, że ciężkich przypadków Covid-19 będzie więcej Fot. Shutterstock
  • Zbyt mała liczba szczepień i rozprzestrzenienie się wariantu Delta stwarza ryzyko większego obciążenia dla służby zdrowia aniżeli Alfa - wskazują brytyjscy badacze
  • Wcześniej było wiadomo, że Delta jest bardziej zakaźna, ale nie było jeszcze pewności, czy może powodować cięższy przebieg COVID-19. Teraz nie ma już co do tego wątpliwości - informują naukowcy
  • Szczepienia nadal zapewniają dobrą ochronę przed hospitalizacją i śmiercią z powodu COVID-19 wywołaną przez wariant Delta - dodają

"Wariant Delta powoduje cięższy przebieg choroby niż wcześniejszy dominujący wariant Alfa" - pisze na Twitterze prof. Wojciech Szczeklik, kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Krakowie. Specjalista powołuje się na najnowsze wyniki badań, z których wynika, że osoby niezaszczepione i zakażone Deltą dwukrotnie częściej wymagają hospitalizacji.

O najnowszych badaniach przeprowadzonych przez Public Health England informuje "Lancet Infection Diseases". Objęto nimi 43 338 osób, które poddano testom na obecność koronawirusa od marca do maja 2021 r. W tym okresie dominował jeszcze wariant Alfa, ale w Wielkiej Brytanii rozprzestrzeniała się już Delta.

Delta. Ciężki przebieg choroby jest o wiele częstszy

Większość badanych była zakażonych Alfą, ale już wtedy stwierdzono, że Delta dwukrotnie częściej powoduje cięższy przebieg choroby wymagający pobytu w szpitalu. W tym okresie (od marca do maja) jedynie 2 proc. badanych osób było w pełni zaszczepionych, a 75 proc. nie otrzymało nawet jednak dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (pozostali byli częściowo zaszczepieni).

Z danych Public Health England wynika, że większość pacjentów wymagających hospitalizacji nie była zaszczepiona. Jednak wariant Delta okazał się groźniejszy nawet wśród osób w pełni zaszczepionych.

- Nasze badanie przekonuje, że zbyt mała liczba szczepień i rozprzestrzenienie się wariantu Delta stwarza ryzyko większego obciążenia dla służby zdrowia aniżeli Alfa - ostrzega główna autorka badania Anne Presanis z University of Cambridge.

Epidemiolog z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, Amber D'Souza zaznaczył w wypowiedzi dla NBC News, że choć było wiadomo, że Delta jest bardziej zakaźna, to nie było jeszcze pewności, czy może powodować cięższy przebieg COVID-19. Teraz nie ma już co do tego wątpliwości.

Szczepienia nadal dobrą ochroną przed hospitalizacją i zgonem

O tym, że warto się szczepić przekonują najnowsze badania Public Health England. Wynika z nich, że po dwóch dawkach preparat Pfizera w okresie od marca do maja 2021 r. (kiedy przeważał wariant Alfa) chronił przed hospitalizacją w 96 proc., a szczepionka AstraZeneki - w 92 proc.

Kolejne badania w USA i Wielkiej Brytanii przeprowadzone w późniejszych okresie, kiedy wariant Delta bardziej się już rozprzestrzenił, wykazały, że szczepienia są mniej skuteczne. Nadal jednak zapewniają one dobrą ochronę przed hospitalizacją i śmiercią z powodu COVID-19 wywołaną przez wariant Delta - zapewnia BBC News, powołując się na opinie brytyjskich specjalistów.

- Wiemy już, że szczepienia zapewniają znakomitą ochronę przed Deltą, która odpowiada w Wielkiej Brytanii za 99 proc. zakażeń COVID-19 - zapewnia dr Gavin Dabrera z Public Healt England. Zatem ci, którzy jeszcze się nie zaszczepili - dodaje - powinni to zrobić jak najszybciej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze