Walia: naukowcy nie wykluczają, że kości będą drukowane wewnątrz ludzkiego ciała

Autor: interia.pl/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2021 12:28

Zespół uczonych z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii (UNSW) w Sydney opracował ceramiczny tusz, który może być drukowany w 3D razem z żywymi komórkami. Może to w przyszłości pozwolić na drukowanie kości bezpośrednio w ludzkim ciele.

Walia: naukowcy nie wykluczają, że kości będą drukowane wewnątrz ludzkiego ciała
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Opracowana technika oferuje sposób na drukowanie konstrukcji in situ, które naśladują strukturę i chemię kości. Naukowcy wymyślili tusz, który może być drukowany w 3D w środowisku wodnym, które naśladuje ludzkie ciało. Tusz w temperaturze pokojowej przybiera postać pasty, ale po umieszczeniu go w żelatynie twardnieje w nanokrystaliczną matrycę, podobną do struktury prawdziwej tkanki kostnej - pisze interia.pl.

Naukowcy próbują teraz drukować duże struktury i testować je na zwierzętach. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Advanced Functional Materials".

Materiał w technologii druku 3D stanowiący rusztowanie dla kości wytworzono po raz pierwszy w roku 2016. Stanowił on połączenie hydroksyapatytu (minerału budującego kości) z polikaprolaktonem (biokompatybilnym polimerem). Efektem końcowym był substytut kości, którego organizm nie odrzucił. Od tego momentu dokonano niewielkiego postępu w tej dziedzinie.

Więcej: interia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum