Waga przemawia, ludzie się odchudzają

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2010 14:16

Waga przemawiająca ludzkim głosem pomogła się odchudzić ponad setce otyłych dzieci.

Waga przemawia, ludzie się odchudzają
Otyli pacjenci twierdzą, że stosują się do rad dietetyków, podczas gdy w rzeczywistości popełniają setki drobnych grzeszków.

Z kolei urządzenie śledzące każdy krok osoby puszystej donosi dietetykowi o wymigiwaniu się od zaleconych ćwiczeń fizycznych. Odchudzanie wkracza w epokę high-tech. Teraz nie będzie już wymówki, że „ta dieta na mnie w ogóle nie działa”. Przed komputerami nic się nie ukryje.

Jak podaje Rzeczpospolita szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet opracowali zintegrowaną z talerzem i komputerem wagę o nazwie mandometer, która odmierza każdy kęs i strofuje jedzącego, jeśli połyka go zbyt szybko. Przetestowali ją brytyjscy naukowcy z Bristol Royal Hospital for Children i University of Bristol, którzy badaniom poddali 106 otyłych dzieci i nastolatków. Po 12 miesiącach napominania wszystkim badanym udało się schudnąć. Dlaczego? Dzięki wydłużeniu o 11 proc. czasu posiłku i zmniejszeniu ilości pochłanianego jedzenia.

Z kolei amerykańscy badacze skupieni wokół ogólnokrajowego projektu walki z otyłością doszli do wniosku, że pacjentom deklarującym chęć schudnięcia nie można wierzyć. Twierdzą, że stosują się do rad dietetyków, podczas gdy w rzeczywistości popełniają setki drobnych grzeszków. Wielu ludziom może zwyczajnie umknąć fakt, iż pomiędzy śniadaniem a obiadem zjedli batonik i nie poszli na jogging, bo padało. Inni ulegający pokusom po prostu kłamią podczas wizyt u dietetyka.

Naukowcy uznali więc, że podłączenie puszystym urządzeń śledzących powinno ten problem zlikwidować. Pacjenci oklejeni sensorami mierzącymi rytm serca, poziom stresu i stopień aktywności fizycznej ruszyli do swoich zajęć. Monitoring polega na tym, że komputer rejestruje liczbę minut spędzonych przez nich przy biurku i w parku, ilość spożytego jedzenia i spalonych kalorii (na podstawie danych o temperaturze ciała i ilości potu).

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum