WUM: badania pokazują, że smog zwiększa ryzyko wystąpienia alergii i astmy u dzieci

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 01 października 2019 20:40

Zanieczyszczenie powietrza, a dokładnie pyły zawieszone PM2,5 i PM10 stanowiące kluczową grupę czynników wpływających na formowanie się zjawiska smogu, ma negatywny wpływ na zdrowie dzieci - wynika z pierwszego ogólnopolskiego badania epidemiologicznego zrealizowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, ARC Rynek i Opinia oraz Politechnikę Warszawską.

WUM: badania pokazują, że smog zwiększa ryzyko wystąpienia alergii i astmy u dzieci
W miejscowościach o wysokim stężeniu pyłów PM2,5 i PM10 dzieci wykazują objawy infekcji górnych dróg oddechowych częściej niż w miejscowościach z niskim stężeniem. Fot. Fotolia

Jak podkreślają badacze, Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie ok. 92 proc. osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Celem nowatorskiego projektu naukowo-badawczego "Wpływ stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat", przygotowanego we współpracy z partnerami: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Philips, Okam Capital, Oknoplast, oraz Airly było sprawdzenie, na ile zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi oddziałuje na zdrowie dzieci, a szczególnie na ich drogi oddechowe.

Z przeprowadzonych badań wynika, że wysokie stężenia pyłu PM2,5 oraz pyłu PM10 powodują niemal takie same objawy. Okazuje się też, że pyły zawieszone PM2,5 i PM10 działają "po cichu". Oznacza to, że objawy zdrowotne przy wyższych stężeniach nie są widoczne od razu, lecz widać je w perspektywie długoterminowej. W miejscowościach o wysokim stężeniu pyłów PM2,5 i PM10 dzieci wykazują objawy infekcji górnych dróg oddechowych częściej niż w miejscowościach z niskim stężeniem, na przykład: 10 proc. więcej dzieci ma katar, średnio 8,5 proc. więcej dzieci ma kaszel a 11 proc. więcej dzieci kicha.

Negatywny wpływ na zdrowie i poznawcze funkcjonowanie dzieci ma głównie wysokie (vs. niskie i średnie) stężenie pyłów zawieszonych. Widoczne są w tym obszarze różnice między poszczególnymi miejscowościami, w zależności od stężenia zanieczyszczeń powietrza. Największe różnice występują między miastami z wysokim stężeniem a niskim. W miejscowościach z wysokim stężeniem pyłów zawieszonych dwa razy częściej rodzice zgłaszają fakt alergii wziewnej u dziecka. Narażenie na zanieczyszczenie powietrza to 4-krotnie większe ryzyko wystąpienia objawów astmy zgłaszanych u dziecka przez jego rodziców.

Jak informuje WUM wyniki powyższe są wynikami wstępnymi, ale z uwagi na ich wagę społeczną badacze zdecydowali się je pokazać opinii publicznej przed publikacją naukową (były prezentowane na zjeździe Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego we wrześniu 2019 r.).

W badaniu uwzględniono dwa źródła danych - pierwsze z nich to informacje z ankiet dotyczących samopoczucia dzieci wypełnianych przez rodziców, drugie to informacje z czujników mierzących stężenia pyłów zlokalizowanych w miejscowościach, z których pochodzili respondenci. Próba została dobrana w taki sposób, aby w badaniu uwzględnione były dzieci z miejscowości o różnym stężeniu pyłów. W projekcie wzięło udział 1475 respondentów. Próba w badaniu miała charakter kliniczny. Badanie było prowadzone od listopada 2018 roku do marca 2019 roku, a nad analizą wyników przez kolejne miesiące pracował zespół naukowców, badaczy i analityków.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum