WIM zbadał skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej u pacjentów z COVID-19. Pomaga, ale...
Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o zakończeniu niekomercyjnego badania klinicznego "Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) w leczeniu COVID-19" finansowanego przez Agencję Badań Medycznych. Opublikowano najważniejsze wnioski.

- Badaniem klinicznym zajmował się Zespół Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM-PIB
- Jak wynika z przedstawionych przez WIM informacji, hipotezą badawczą było zastosowanie powtarzanych sesji tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT) jako terapii uzupełniającej standardową terapię COVID-19 u pacjentów z zapaleniem płuc, aby zmniejszyć reakcję zapalną
- W podsumowaniu wyników podkreślono, że HBOT zmienia korzystnie odpowiedź immunologiczną, lecz nie w stopniu wystarczającym, aby zmienić rokowania pacjentów
Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
Badanie kliniczne dotyczące tlenoterapii hiperbarycznej
Jak informuje Wojskowy Instytut Medyczny, zespół Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM-PIB zakończył realizację niekomercyjnego badania "Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) w leczeniu COVID-19" finansowanego przez Agencję Badań Medycznych.
Co istotne protokół badawczy przygotował zespół w składzie:
- prof. dr hab. n. med. Jacek Kot (główny badacz),
- dr n. med. Jacek Siewiera (ówczesny kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej),
- dr n. biol. Klaudia Brodaczewska (Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych).
Hipotezą badawczą projektu było zastosowanie powtarzanych sesji tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT) jako terapii uzupełniającej standardową terapię COVID-19 u pacjentów w średnim i średnio-ciężkim stanie zapalenia płuc w celu zmniejszenie reakcji zapalnej ustroju, ogólnoustrojowej oraz miejscowej w tkance płucnej i mikrokrążeniu płucnym oraz szybsze wygaszenie tzw. "burzy cytokinowej" (ang. "cytokin storm") – wyjaśnia WIM.
Po otrzymaniu pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej WIM, a także pozwolenia prezesa URPL, rozpoczęto nabór pacjentów. Do wskazanego badania kwalifikowano pacjentów hospitalizowanych w Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii oraz w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii – u których obserwowano narastającą niewydolność oddechową wymagającą stosowania tlenoterapii i zagrażającą koniecznością prowadzenia respiratoroterapii – podkreśla WIM.
W dalszym etapie badania po konsultacji anestezjologa pacjentów randomizowano do dwóch grup:
- grupy leczenia standardowego (bez HBOT),
- grupy, w której leczenie standardowe rozszerzono o 5 sesji HBOT.
Wskazane sesje HBOT były prowadzone raz dziennie w komorze hiperbarycznej pod ciśnieniem 2,5 ATA odpowiadającym głębokości w wodzie 15 m (pod bezpośrednim nadzorem zespołu anestezjologicznego) – pacjenci oddychali w komorze przez 60 minut 100 proc. tlenem.
Wnioski z przeprowadzonego badania
Z dalszych wyjaśnień WIM wynika, że w badaniu oceniano bezpieczeństwo i skuteczność HBOT w uniknięciu wentylacji zastępczej i/lub ECMO, a także szybkość ustępowania procesu zapalnego, mierzonego poziomami komórek zapalnych i cytokin zapalnych w porównaniu do grupy kontrolnej bez HBOT.
Finalnie w ciągu trwania projektu do badania włączono 30 pacjentów, a 28 skutecznie udało się randomizować i doprowadzić do końca protokołu badawczego. Szczegóły dotyczące wyników badań projektu opublikowano w czasopiśmie "Journal of Clinical Medicine".
- HBOT zmienia korzystnie odpowiedź immunologiczną, ale nie w stopniu wystarczającym, by zmienić rokowanie pacjenta i rekomendować tego typu postępowanie w każdym przypadku COVID-19. Obserwacja ta jest spójna w ustnymi doniesieniami z innych ośrodków hiperbarycznych (Szwecja, Francja), gdzie zespoły badawcze równolegle prowadziły podobne badania, ale jeszcze ich nie zdążyły ich opublikować – czytamy w podsumowaniu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)