×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

WIM zbadał skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej u pacjentów z COVID-19. Pomaga, ale...

Autor: oprac. JKB • Źródło: WIM, Rynek Zdrowia17 marca 2023 09:35

Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o zakończeniu niekomercyjnego badania klinicznego "Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) w leczeniu COVID-19"  finansowanego przez Agencję Badań Medycznych. Opublikowano najważniejsze wnioski.

WIM zbadał skuteczność tlenoterapii hiperbarycznej u pacjentów z COVID-19. Pomaga, ale...
Zakończono badanie dotyczące tlenoterapii hiperbarycznej przy COVID-19. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. AdobeStock
 • Badaniem klinicznym zajmował się Zespół Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM-PIB
 • Jak wynika z przedstawionych przez WIM informacji, hipotezą badawczą było zastosowanie powtarzanych sesji tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT) jako terapii uzupełniającej standardową terapię COVID-19 u pacjentów z zapaleniem płuc, aby zmniejszyć reakcję zapalną
 • W podsumowaniu wyników podkreślono, że HBOT zmienia korzystnie odpowiedź immunologiczną, lecz nie w stopniu wystarczającym, aby zmienić rokowania pacjentów

Badanie kliniczne dotyczące tlenoterapii hiperbarycznej

Jak informuje Wojskowy Instytut Medyczny, zespół Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM-PIB zakończył realizację niekomercyjnego badania "Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) w leczeniu COVID-19" finansowanego przez Agencję Badań Medycznych.

Co istotne protokół badawczy przygotował zespół w składzie:

 • prof. dr hab. n. med. Jacek Kot (główny badacz),
 • dr n. med. Jacek Siewiera (ówczesny kierownik Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej),
 • dr n. biol. Klaudia Brodaczewska (Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych).

Hipotezą badawczą projektu było zastosowanie powtarzanych sesji tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT) jako terapii uzupełniającej standardową terapię COVID-19 u pacjentów w średnim i średnio-ciężkim stanie zapalenia płuc w celu zmniejszenie reakcji zapalnej ustroju, ogólnoustrojowej oraz miejscowej w tkance płucnej i mikrokrążeniu płucnym oraz szybsze wygaszenie tzw. "burzy cytokinowej" (ang. "cytokin storm") – wyjaśnia WIM.

Po otrzymaniu pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej WIM, a także pozwolenia prezesa URPL, rozpoczęto nabór pacjentów. Do wskazanego badania kwalifikowano pacjentów hospitalizowanych w Klinice Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii oraz w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii – u których obserwowano narastającą niewydolność oddechową wymagającą stosowania tlenoterapii i zagrażającą koniecznością prowadzenia respiratoroterapii – podkreśla WIM.

W dalszym etapie badania po konsultacji anestezjologa pacjentów randomizowano do dwóch grup:

 • grupy leczenia standardowego (bez HBOT),
 • grupy, w której leczenie standardowe rozszerzono o 5 sesji HBOT.

Wskazane sesje HBOT były prowadzone raz dziennie w komorze hiperbarycznej pod ciśnieniem 2,5 ATA odpowiadającym głębokości w wodzie 15 m (pod bezpośrednim nadzorem zespołu anestezjologicznego) – pacjenci oddychali w komorze przez 60 minut 100 proc. tlenem.

Wnioski z przeprowadzonego badania

Z dalszych wyjaśnień WIM wynika, że w badaniu oceniano bezpieczeństwo i skuteczność HBOT w uniknięciu wentylacji zastępczej i/lub ECMO, a także szybkość ustępowania procesu zapalnego, mierzonego poziomami komórek zapalnych i cytokin zapalnych w porównaniu do grupy kontrolnej bez HBOT.

Finalnie w ciągu trwania projektu do badania włączono 30 pacjentów, a 28 skutecznie udało się randomizować i doprowadzić do końca protokołu badawczego. Szczegóły dotyczące wyników badań projektu opublikowano w czasopiśmie "Journal of Clinical Medicine".

- HBOT zmienia korzystnie odpowiedź immunologiczną, ale nie w stopniu wystarczającym, by zmienić rokowanie pacjenta i rekomendować tego typu postępowanie w każdym przypadku COVID-19. Obserwacja ta jest spójna w ustnymi doniesieniami z innych ośrodków hiperbarycznych (Szwecja, Francja), gdzie zespoły badawcze równolegle prowadziły podobne badania, ale jeszcze ich nie zdążyły ich opublikować – czytamy w podsumowaniu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze