PAP/Rynek Zdrowia | 30-11-2011 19:38

WHO: zła wiadomość - w Europie dynamicznie wzrasta liczba zakażeń HIV

W Europie wciąż wzrasta liczba zakażeń HIV. Regionalny oddział Światowej Organizacji Zdrowia rozpoczyna nowy program, by opanować szerzącą się epidemię - poinformowało w środę (30 listopada), w przeddzień Światowego Dnia Walki z AIDS, biuro WHO w Kopenhadze.

W Europie w 2010 r. zdiagnozowano ponad 118 tys. nowych przypadków zakażeń HIV - wynika z opublikowanego w środę (30 listopada) przez Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) raportu, opartego na danych z 51 państw członkowskich europejskiego regionu WHO.

Do końca 2010 r. do regionalnego biura WHO na Europę i do ECDC zgłoszono łącznie 712,477 tys. zakażeń HIV - wskazuje raport. Co najmniej 500 tys. przypadków zakażeń zdiagnozowano w Rosji. Łączna liczba ludzi, u których zdiagnozowano wirusa w regionie europejskim to 1, 4 mln.

W ciągu dekady doszło do dwuipółkrotnego wzrostu łącznej liczby zarejestrowanych w Europie zakażeń wirusem HIV. Ponad trzy czwarte z nowych zakażeń zarejestrowano we wschodniej Europie.

W krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, które przedstawiły dane na temat powszechnego dostępu do profilaktyki HIV, leczenia i opieki nad zakażonymi w latach 2008-2010, mniej niż połowa prostytuujących się kobiet i mężczyzn i tylko jedna trzecia mężczyzn, którzy mają stosunki homoseksualne oraz ludzi stosujących narkotyki dożylnie, przynajmniej raz w roku przeprowadziła test na obecność HIV i poznała jego wyniki.

Raport WHO oraz Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS oraz UNICEF wskazują, że rejestrowana liczba przypadków zakażeń HIV najprawdopodobniej stanowi mniej, niż połowę liczby wszystkich nosicieli HIV w Europie. Podczas gdy w innych regionach według WHO epidemia wydaje się stabilizować i zmniejszać, w Europie wirus nadal szerzy się w alarmującym i przyspieszającym tempie.

Szacunkowa liczba ludzi umierających w Europie i Azji Środkowej na choroby towarzyszące zakażeniu HIV wzrosła ponad jedenastokrotnie w latach 2001-2010 z 7800 rocznie do 90 tysięcy. W krajach tego regionu w przeciwieństwie do innych liczba zgonów na AIDS rośnie nadal.

Największym wyzwaniem w walce z HIV/AIDS w Europie jest dostępność skutecznego leczenia. W Europie Wschodniej i Azji Środkowej spośród zdiagnozowanych osób, wymagających leczenia środkami antyretrowirusowymi otrzymało je w 2010 roku zaledwie 23 proc., podczas gdy w krajach o niskim i średnim dochodzie otrzymało je 47 proc.

Dane wskazują na znaczne nierówności w dostępie do leczenia, zwłaszcza w przypadku grupy największego ryzyka - osób stosujących narkotyki dożylnie. Stanowią oni 62 proc. wszystkich przypadków, gdzie wiadomo, jak doszło do zakażenia, ale jedynie 22 proc. z nich jest leczonych.

Nowy Europejski Plan Walki z HIV/AIDS na lata 2012-2015, przyjęty w sierpniu przez 53 kraje europejskiego regionu WHO i oficjalnie przedstawiony w środę, wzywa do podjęcia pilnych działań.