WHO: spada śmiertelność wśród małych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2009 11:07

Śmiertelność wśród dzieci poniżej piątego roku życia zmalała od 1990 roku o przeszło jedną czwartą...

Ten postęp jest niewystarczający, zważywszy sytuację w biedniejszych krajach - stwierdza doroczny raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ogłoszone właśnie dane WHO mówią, że liczba zgonów w porównaniu z 12,5 miliona przypadków w 1990 roku zmniejszyła się o 28 proc.

Tempo spadku - podkreśla się w raporcie - jest znacznie wolniejsze, niż zakładano w nakreślonych przez WHO planach na trzecie tysiąclecie. Przewidują one bowiem, że w latach 1990-2015 odsetek dzieci, które umierają przed ukończeniem pięciu lat powinien zmniejszyć się o dwie trzecie.

– Zmniejszenie śmiertelności wśród dzieci poniżej piątego roku życia pokazuje, że zdołaliśmy nieco umocnić system ochrony zdrowia - powiedział podczas prezentacji raportu WHO w Genewie szef jej służby statystycznej, Ties Boerma.

Jednym z czynników była - według niego - dystrybucja w krajach rozwijających się moskitier przesyconych środkami owadobójczymi, skutecznych zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z malarią, ułatwiony dostęp do szczepionek ochronnych dla dzieci i dystrybucja wody pitnej i butelkowanych napojów, zmniejszających niebezpieczeństwo zachorowania na biegunkę.

Jednak dostępność szczepionek i leków jest nadal wysoce niewystarczająca - oświadczył Boerma. Podczas gdy w krajach o niskich dochodach ludności na cele ochrony zdrowia przeznacza się średnio 22 dolary dziennie na mieszkańca, w bogatszych krajach - przeciętnie 4012 dolarów.

Choroby łatwo uleczalne - podkreśla raport WHO -jak zapalenie płuc i biegunka zabijają co roku 3,8 miliona dzieci poniżej piątego roku życia. Nie osiągnięto innego celu na trzecie tysiąclecie, jakim jest obniżenie śmiertelności wśród matek: na 100 tysięcy porodów umiera nadal co roku 400 kobiet.

Jak każdy kolejny raport doroczny WHO, tegoroczny zwraca uwagę na potrzebę wzmocnienia walki z AIDS w krajach pogrążonych w trudnościach gospodarczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum