WHO: równość płci przynosi korzyści zdrowiu mężczyzn

Autor: forsal.pl/Rynek Zdrowia • • 27 września 2018 12:26

Światowa Organizacja Zdrowia w najnowszym raporcie wskazuje, że życie w kraju, gdzie panuje równość płci, przynosi korzyści zdrowotne mężczyznom. Profity to m.in niższa śmiertelność, lepsze samopoczucie, niższe wskaźniki samobójstw.

WHO: równość płci przynosi korzyści zdrowiu mężczyzn
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przeciętnie mężczyźni umierają wcześniej niż kobiety. Częściej niż kobiety umierają przedwcześnie. Przyczyny są różne: alkoholizm, choroby serca, samobójstwa. Jednak nowy raport WHO stwierdza, że w Europie problemy te są szczególnie dotkliwe w krajach o najniższym poziomie równości płci.

Raport wziął pod uwagę 41 krajów, po raz pierwszy zestawiając informacje o zdrowiu mężczyzn z istniejącymi już bazami danych WHO. Stwierdzono, że w całej Europie mężczyźni częściej niż kobiety mają problemy zdrowotne z powodu palenia i picia; niezdrowych diet i nadużywania soli; a także z powodu obrażeń - efektu np. wdawania się w bójki lub bycia ofiarą przemocy.

Kraje europejskie uwzględnione w badaniu różnią się znacznie pod względem wskaźników, takich jak średnia długość życia. Oczywiście związek pomiędzy równością płci a zdrowiem mężczyzn opiera się na korelacji, a nie przyczynowości. Autorzy tak naprawdę nie twierdzą, że brak parytetu płci powoduje śmierć mężczyzn, ale wiele czynników, które szkodzą zdrowemu paleniu lub ciężkiemu piciu, jest szczególnie rozpowszechnione w mniej równych płciowo kulturach. Autorzy raportu twierdzą, że decydenci powinni poważnie traktować koncepcję, że rodzaje „męskości” dominujące w społeczeństwach o niskiej równości płci są toksyczne dla samych mężczyzn.

Mężczyźni w mniej równościowych kulturach mogą częściej podejmować ryzyko (i np. powodować wypadki samochodowe), cierpieć z powodu stresu (jako „żywiciel rodziny”) i braku dostępu do pomocy w kwestiach zdrowia psychicznego.

Więcej: www.forsal.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze