W walce z wirusem HIV pomoże lek na raka?

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 10 sierpnia 2015 18:02

Wirus HIV potrafi się długo ukrywać w organizmie, może jednak zostać "obudzony" za pomocą leku stosowanego w terapii onkologicznej, co daje szansę na pozbycie się go całkowicie.

W walce z wirusem HIV pomoże lek na raka?

W przypadku zakażenia wirusem HIV stosuje się dość skuteczną terapię antyretrowirusową, która pozwala na pozbycie się kopii wirusa z krwiobiegu. Nie można w ten sposób jednak wyleczyć osoby zakażonej wirusem, ponieważ istnieją w organizmie miejsca, w których HIV się ukrywa. Odstawienie terapii antyretrowirusowej powoduje ponowne namnażanie się wirusa we krwi – informuje Gazeta Wyborcza

Szansą może być nowe odkrycie, którego dokonali naukowcy. W czasie badań stwierdzili, że lek o nazwie PEP005 jest w stanie obudzić ukryte wirusy HIV i sprawić, że trafią do układu krwionośnego. Potwierdzono to podczas badań komórek układu odpornościowego osób zakażonych wirusem. W krwiobiegu wirusa można już zaatakować standardowo stosowanymi lekami antyretrowirusowymi. 

Naukowcy planują badania nad działaniem PEP005 w leczeniu zakażenia wirusem HIV. Substancja jest już zarejestrowana jako lek.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum