W szpitalu w Pleszewie będzie działał ośrodek badań klinicznych. Pacjenci zyskają dostęp do innowacyjnych leków
Od kwietnia w Pleszewskim Centrum Medycznym zacznie działać ośrodek badań klinicznych. W badaniach klinicznych podawane są innowacyjne leki, które jeszcze nie uzyskały rejestracji. - To ogromna szansa dla pacjentów na darmowy dostęp do terapii ratujących życie - powiedział prezes zarządu szpitala Błażej Górczyński.

- W Pleszewskim Centrum Medycznym innowacyjne leki będą podawane pacjentom także w ramach badań klinicznych
- Na początku grupę docelową będą pacjenci onkologiczni, hematologiczni, psychiatryczni i kardiologiczni, ponieważ w tych obszarach prowadzi się najwięcej badań klinicznych - przekazał Błażej Górczyński, szef szpitala
- Badania są prowadzone z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjenta. Wcześniej zastosowanie leku zatwierdzają komisje bioetyczne
Badania kliniczne leków w szpitalu w Pleszewie
Jak wyjaśnił Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego Sp. z o.o. ośrodek będzie miejscem, w którym pacjenci będą brali udział w badaniach klinicznych leków.
Prezes Błażej Górczyński podkreślił, że zdarza się, iż pacjent nie ma dostępu do najnowszych innowacyjnych terapii ratujących zdrowie. Są zbyt drogie lub nie są refundowane przez państwo.
Chodzi o innowacyjne leki, które jeszcze nie zostały dopuszczone do stosowania w procesie rejestracji, ale wcześniejsze wyniki uzyskanie w zaawansowanej fazie badań klinicznych, dają dużą nadzieję na ich skuteczność.
- Na początku grupę docelową będą stanowili pacjenci onkologiczni, hematologiczni, psychiatryczni i kardiologiczni, ponieważ w tych obszarach prowadzi się najwięcej badań klinicznych - przekazał szef pleszewskiego szpitala.
Badania prowadzone z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjenta
Prowadzenie badań klinicznych jest ważne, ponieważ tą drogą sprawdza się reakcję chorych na działanie leków. Do takich badań często kwalifikowani są chorzy, którym nie można w pełni skutecznie pomóc stosowanymi lekami. Przystępują do badania klinicznego, gdy oczekiwane korzyści są większe niż spodziewane ryzyko podania leku, który znajduje się w ostatniej fazie testów.
- To, że pacjenci mają takie same schorzenia, wcale nie oznacza, że każdy tak samo zareaguje na działanie leków. Stąd konieczność takich badań - powiedział.
Badania są prowadzone z uwzględnieniem bezpieczeństwa pacjenta. Wcześniej zastosowanie leku zatwierdzają komisje bioetyczne. Badany lek jest dodawany do już otrzymywanego, co ma zagwarantować pacjentowi, że uzyskuje najlepsze leczenie, które jest standardowo stosowane.
- Pozyskana wiedza jest konieczna dla wszystkich - dla pacjenta i dla ośrodków leczniczych w celu rejestracji nowego leku lub nowej terapii - powiedział prezes Górczyński.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)