W leczeniu anoreksji może pomóc głęboka stymulacja mózgu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2017 12:49

Kanadyjscy specjaliści twierdzą, że uzyskali zachęcające efekty w leczeniu zaawansowanej anoreksji przy użyciu tzw. głębokiej stymulacji mózgu. Informuje o tym Lancet Psychiatry.

W leczeniu anoreksji może pomóc głęboka stymulacja mózgu
W leczeniu anoreksji może pomóc głęboka stymulacja mózgu. Fot. Shutterstock

Dr Nir Lipsman Sunnybrook Health Sciences Center wyjaśnia, że próbom poddano 16 osób w wieku od 21 do 57 lat, część z nich chorowała przewlekle. Średnio długość występowania u nich tej choroby wyniosła aż 18 lat.

Metoda ta polega na wszczepieniu elektrod do struktur mózgu podejrzewanych o to, że są odpowiedzialne za anoreksję. Technika ta jest podobna do tej, którą stosuje się w leczeniu choroby Parkinsona. Powoduje ona, że po uruchomieniu stymulacji elektrycznej ustępują objawy choroby lub są mniej nasilone i chory może normalnie funkcjonować.

U niektórych chorych na anoreksję po kilku miesiącach łagodniejsze były objawy depresji oraz lęku, po 12 miesiącach u większości z nich wzrosła masa ciała, średnio z 13,8 do 17,3 punktów wskaźnika BMI. Skanowanie mózgu wykazały, że stymulacja wywołała zmiany w obszarze odpowiedzialnym za tę chorobę.

Dr Nir Lipsman uważa, że jego badania mogą wykazać, że anoreksja jest chorobą mózgu, a nie osobistym wyborem i stylem życia. Dr Carrie McAdams z University of Texas Southwestern (USA) zwraca jednak uwagę, że potrzebne są dalsze próby na większej grupie chorych, które potwierdzą, że stymulacja mózgu u osób z anoreksją jest skuteczna i bezpieczna.

Prof. Rebecca Park z Royal College of Psychiatrists (W. Brytania) powiedziała BBC News, że takie badania są już przygotowywane w Wielkiej Brytanii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum