W kolejnych dekadach zapotrzebowanie na kalorie będzie rosło

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2019 10:38

Średnie zapotrzebowanie na kalorie w 2100 r. wzrośnie o ponad 250 kcal. Zdaniem ekspertów taki będzie efekt zwiększania się średniego wzrostu i masy ciała ludzi - informuje Rzeczpospolita.

Fot. Fotolia

Naukowcy przekonują, że liczba kalorii będzie musiała zwiększyć się o 60 proc. też ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców Ziemi . Jak się szacuje w  2100 na Ziemi będzie mieszkać ok. 10,9 mld ludzi (o 3 mld więcej, niż obecnie).

Wzrost o kolejne 18 proc. wiąże się ze zwiększaniem się średniego wzrostu i masy ciała ludzi. W większości krajów średni wskaźnik BMI rośnie - twierdzą badacze.

Reasumując średnie zapotrzebowanie na kalorie w 2100 roku zwiększy się z 2285 (średnia w 2010 r.) do 2538.

W skali globalnej wzrost ten będzie oznaczał, że w 2100 roku będziemy musieli dostarczyć ludziom tyle dodatkowych kalorii ile w 2010 roku konsumowanych było w Indiach i Nigerii łącznie.

To może oznaczać, że w przyszłości wielu społecznościom może grozić głód. Tylko najbogatsi mogą być w stanie w przyszłości zachować obecną dietę. Ubożsi mogą być zmuszeni do sięgania po tańsze, bogate w kalorie, ale mniej wartościowe pod względem składników odżywczych jedzenie.

Więcej: rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum