×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W jelitach stulatków odkryto specyficzne bakterie i wirusy. Naukowcy stworzyli mapę mikrobów

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP06 czerwca 2023 10:10Aktualizacja: 06 czerwca 2023 10:41

Naukowcy zbadali japońskich stulatków, dzięki czemu odkryto  ich jelitach kombinację specyficznych bakterii i wirusów.

W jelitach stulatków odkryto specyficzne bakterie i wirusy. Naukowcy stworzyli mapę mikrobów
Naukowcy odkryli w jelitach stulatków charakterystyczne wirusy i bakterie. Fot. Shutterstock
  • Badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego zbadali japońskich stulatków - odkryli, że w jelitach tych seniorów są specyficzne bakterie i wirusy
  • - Zauważyliśmy u stulatków dużą biologiczną różnorodność zarówno jeśli chodzi o bakterie, jak i bakteryjne wirusy - wyjaśnił dr Joachim Johansen, pierwszy autor badania
  • Dzięki stworzonej mapie tych mikrobów szukają sposobu wydłużania życia dzięki jelitowej florze

 

Badacze zbadali florę bakteryjną stulatków

Z nadzieją na wydłużenie życia ludzie przestrzegają diet, poszczą i wydają małą fortunę na różnego rodzaju suplementy. Niektórzy jednak dożywają setki bez takich starań - zwracają uwagę badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Zespół ten znalazł być może odpowiedź na pytanie, co wyróżnia wspomnianych szczęśliwców. Badając 176 japońskich stulatków, wykryli w ich jelitach specyficzną kombinację bakterii i wirusów.

- Zawsze jesteśmy podekscytowani, dowiadując się, dlaczego niektórzy ludzie żyją niezwykle długo. Poprzednie badania wykazały, że bakterie jelitowe u starzejących się japońskich obywateli produkują nowe cząsteczki, które sprawiają, że stają się oni odporni na patogenne - czyli chorobotwórcze - mikroorganizmy. A jeśli ich jelita są lepiej chronione przed zakażeniem, to prawdopodobnie jest to jedna z rzeczy, które sprawiają, że żyją dłużej niż inni - mówi dr Joachim Johansen, pierwszy autor badania opisanego w magazynie "Nature Microbiology".

Według nowego odkrycia ważną rolę mogą odkrywać w tym wirusy.

- Nasze jelita zawierają miliardy wirusów żyjących na i wewnątrz bakterii i zupełnie się one nie przejmują komórkami człowieka. Zamiast tego zarażają komórki bakteryjne. A ponieważ w naszych jelitach występuje wiele różnych typów bakterii, istnieje również wiele bakteryjnych wirusów - mówi prof. Simon Rasmussen, współautor odkrycia.

Florę stulatków wyróżniało także jej bogactwo.

- Zauważyliśmy u stulatków dużą biologiczną różnorodność zarówno jeśli chodzi o bakterie, jak i bakteryjne wirusy. Wysoka różnorodność mikroorganizmów jest zwykle związana ze zdrowym mikrobiomem jelitowym. Oczekuje się również, że osoby posiadające zdrowy mikrobiom jelitowy będą lepiej chronione przed chorobami związanymi z procesem starzenia - informuje dr Johansen.

Stworzono dokładną mapę jelitowych bakterii i wirusów

Naukowcy stworzyli już dokładną mapę jelitowych bakterii i wirusów stulatków oraz ich oddziaływań. Taka wiedza może, ich zdaniem pomóc w wydłużaniu życia innych ludzi.

- Chcemy zrozumieć dynamikę flory jelitowej - to, jak różne rodzaje bakterii i wirusów oddziałują między sobą oraz jak możemy skonstruować mikrobiom, który pomoże nam prowadzić zdrowe i długie życie. Chcemy wiedzieć, czy niektóre bakterie są lepsze od innych? Dzięki wykorzystaniu naszego algorytmu jesteśmy w stanie opisać równowagę między wirusami a bakteriami - mówi prof. Rasmussen.

Okazuje się np., że niektóre wirusy wzmacniają atakowane przez nie bakterie z pomocą swoich genów. Jednocześnie powodują m.in. produkcję cząsteczek przeciwzapalnych.

- Bakterie jelitowe są naturalną częścią ludzkiego ciała i naszego naturalnego środowiska. I niesamowite jest to, że możemy zmienić skład jelitowych bakterii. Nie możemy zmieniać genów i jeszcze długo nie będziemy mogli. Jeśli dowiemy się, dlaczego jakieś wirusy i bakterie jelitowe tworzą szczególnie dobrą kombinację, łatwiej będzie nam wprowadzić zmiany, które rzeczywiście wpływają na nasze zdrowie - podkreśla prof. Rasmussen.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze