W USA zastosowano elektroniczny by-pass – bezpośrednio z mózgu do mięśni

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2016 09:00

Naukowcy zrobili pacjentowi sparaliżowanemu od szyi w dół neurologiczny by-pass rdzenia kręgowego. Dzisiaj może on ponownie poruszyć dłonią.

Amerykanie zastosowali neurologiczny by-pass u sparaliżowanego mężczyzny. Fot. Archiwum

Sześć lat temu pochodzący z Dublina w USA Ian Burkhart uległ wypadkowi w trakcie skoku do wody. Doznał nieodwracalnego uszkodzenia rdzenia kręgowego pomiędzy piątym a szóstym kręgiem szyjnym. Zachował pewną możliwość ruchu w stawie barkowym, lecz jego przedramiona, dłonie, palce oraz nogi zostały sparaliżowane.

Teraz dzięki nowatorskiemu zabiegowi w technologii NeuroLife, 24-letni mężczyzna może m.in. chwycić kartę kredytową. Jest pierwszym w historii człowiekiem, u którego zastosowano ten system.

System NeuroLife składa się z neurologicznego by-passu, który posługuje się algorytmami odczytującymi aktywność mózgową pacjenta i uczącymi się jej, oraz z rękawa stymulującego prądem mięśnie. Rękaw tłumaczy impulsy nerwowe płynące z mózgu na sygnały biegnące do sparaliżowanej kończyny.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała zgodę na przetestowanie technologii NeuroLife na pięciu pacjentach. Pierwszym był Ian Burkhart. Drugi chory zostanie zoperowany latem. Naukowcy liczą na to, że w przyszłości ich metoda pomoże wielu innym chorym sparaliżowanym po urazie albo udarze.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum