W Polsce ruszyła trzecia największa sieć badawcza w Europie

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2019 13:06

1 kwietnia 2019 r. rozpoczęła działalność trzecia co do wielkości sieć badawcza w Europie, której ambicją jest stworzenie realnego pomostu między nauką a gospodarką. Został w nią włączony także PORT - Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, jako jedyna organizacja badawczo-rozwojowa na Dolnym Śląsku.

W Polsce ruszyła trzecia największa sieć badawcza w Europie
Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz: - Dzięki wejściu do pierwszej ligi zyskujemy szanse na pozyskiwanie międzynarodowych grantów i partnerów gospodarczych. Fot. PTWP

Do Sieci Badawczej Łukasiewicz włączono 38 instytutów badawczych zlokalizowanych w 11 polskich miastach, z czego większość podlegała Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Reprezentują one różne dziedziny nauki, m.in. biotechnologię, chemię, farmaceutykę, elektronikę, elektrotechnikę, inżynierię materiałów, mechanikę precyzyjną, metalurgię, optykę czy lotnictwo. 

W sumie to około 8 tysięcy pracowników, w tym ponad 1,5 tysiąca pracowników naukowych i 4,5 tysiąca pracowników techniczno-badawczych. Tym samym powstał trzeci co do wielkości projekt sieci instytutów badawczych w Europie - po francuskiej i niemieckiej. Ma to pozwolić osiągnąć "efekt skali" i umożliwić tworzenie kompleksowych ofert usług badawczych dla przedsiębiorców w oparciu o ich wspólny potencjał.

W ramach Sieci Łukasiewicza będzie działać również spółka PORT - Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, która 1 kwietnia stała się instytutem sieci, zmieniając osobowość prawną.

PORT jest spółką nastawioną na rozwój nowych technologii poprzez prowadzenie badań na potrzeby oraz we współpracy z przemysłem. Aktywność ośrodka koncentruje się wokół biotechnologii (w tym biobankowania) oraz inżynierii materiałowej. 

Celem Sieci Łukasiewicz jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych służących rozwojowi polskich przedsiębiorstw i krajowej gospodarki. Sieć chce stworzyć interesującą i interdyscyplinarną ofertę dla biznesu, dostarczając niezbędnych kompetencji do innowacyjnego rozwoju.

- Powołanie Sieci Łukasiewicz to zgłoszenie aspiracji do współdziałania z europejskimi i światowym instytucjami - zapowiada Piotr Dardziński, dotychczasowy sekretarz stanu w resorcie nauki, który w został powołany na stanowisko prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Dodaje: - Stajemy się dzisiaj ważnym partnerem dla takich organizacji jak niemieckie Stowarzyszenie Fraunhofera, francuskie Carnot czy fińskie VTT. Nasza dotychczasowa współpraca międzynarodowa wchodzi właśnie na zupełnie nowy, globalny poziom wyzwań. Dzięki wejściu do pierwszej ligi zyskujemy szanse na pozyskiwanie międzynarodowych grantów i partnerów gospodarczych.

Na stanowisko dyrektora Sieci Badawczej Łukasiewicz - PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii został powołany dr Andrzej Dybczyński, który od marca 2019 r. pełnił obowiązki dyrektora zarządzającego oraz prokurenta PORT i był zaangażowany wraz z zarządem spółki w proces przekształcenia.

- Łukasiewicz staje się mostem między światem nauki a gospodarką, zaś PORT staje się jego kluczowym przęsłem. Chcemy prowadzić badania w obszarach strategicznych dla rozwoju państwa, a jednocześnie badania realizujące rzeczywiste potrzeby polskich przedsiębiorstw - powiedział dr Andrzej Dybczyński.

Zaznacza: - Naszym celem jest kreowanie nowych technologii w obszarze inżynierii materiałowej, biobankowania oraz biotechnologii. Chcemy uprawiać naukę, która przynosi gospodarce i społeczeństwu wymierne, bezpośrednie korzyści, bo w ten sposób rozumiemy naszą misję i naszą odpowiedzialność wobec społeczeństwa.

Jak dodał, Sieć ma ambicje stać się organizacją badawczą pierwszego wyboru dla przedsiębiorców, startupów oraz młodych, zdolnych naukowców chcących prowadzić badania aplikacyjne. - Za dwadzieścia lat chcemy być tym, czym dzisiaj jest ITRI na Tajwanie, VTT w Finlandii czy VIB w Belgii, to są nasze wzorce i to jest nasz cel - powiedział dyrektor Dybczyński.

Spośród instytutów prowadzących badania dla medycyny do Sieci Łukasiewicz weszły: Instytut Biotechnologii i Antybiotyków w Warszawie, Instytut Farmaceutyczny w Warszawie, Instytut Techniki i Aparatury Medycznej ITAM w Zabrzu, PORT - Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum