W. Brytania: miliony dolarów na program walki z malarią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 stycznia 2016 16:54

Wielka Brytania będzie przeznaczać przez najbliższe pięć lat 700 mln dolarów rocznie na walkę z malarią i jej skutkami - poinformował rząd w Londynie ogłaszając program, w którym uczestniczyć będzie także fundacja założyciela koncernu Microsoft Billa Gatesa.

Laboratorium diagnozujące malarię. Fot. U.S. Army photo by Rick Scavetta/Flickr (CC BY 2.0)

Szczegóły projektu ogłosił w poniedziałek (25 stycznia) brytyjski minister finansów George Osborne. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z państwowego funduszu na rzecz pomocy zagranicznej. W projekcie weźmie też udział małżeństwo Gatesów, których Bill & Melinda Gates Foundation będzie przekazywać na walkę z malarią ok. 200 mln dolarów rocznie.

- Na całym świecie ponad miliard ludzi choruje na malarię, co powoduje nie tylko ludzkie cierpienie, ale także prowadzi do utraty potencjału gospodarczego. (...) To dlatego pracując z Billem Gatesem będę zdeterminowany, aby Wielka Brytania przewodziła światu w walce z tą chorobą - podkreślił Osborne w wydanym komunikacie.

Brytyjski minister poinformował, że część z tych funduszy zostanie wydana w kraju na rozwój prac badawczych nad malarią. Również pierwszy roczny wkład fundacji Gatesów zostanie przeznaczony na badania, a także na wsparcie regionalnych wysiłków w walce z chorobą.

W grudniu Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w dorocznym raporcie na temat malarii, że w 2015 roku z powodu tej choroby zmarło na świecie 438 tys. ludzi. To znaczny spadek w porównaniu z 839 tys. zgonów, które odnotowano w 2000 roku. Agencja Reutera zwraca uwagę, że te liczby świadczą o tym, iż wiele państw zaczyna radzić sobie z tą chorobą.

ONZ chce ograniczenia do 2030 roku liczby zachorowań i przypadków śmiertelnych malarii o 90 proc.

Fundacja Melindy i Billa Gatesów powstała w 2000 roku. Jej celem jest walka z ubóstwem i chorobami na całym świecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum