Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 30-12-2014 09:12

W 2015 roku ebola pozostanie bardzo medialnym tematem

W mijającym roku media najwięcej czasu poświęciły wirusowi Ebola. Time za Człowieka Roku zbiorowo uznał lekarzy i pielęgniarki walczących z epidemią, a Nature na liście dziesięciu osób, które odegrały największą rolę w świecie nauki, umieścił dr. Sheika Humarra Khana, który leczył zakażonych w Sierra Leone, prowadził badania nad ebolą i przypłacił to śmiercią.

Ebola w 2015 roku nadal będzie jednym z głównych tematów, tyle że może wieści będą bardziej optymistyczne. Sukcesem może się zakończyć co najmniej jedna z eksperymentalnych terapii testowanych teraz w laboratoriach, w których wykorzystuje się m.in. krew ozdrowieńców. Tak sądzi Michael Kurilla z amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Wielu ekspertów liczy na to, że rok 2015 przyniesie przełom w traktowaniu chorób i ich ofiar, które do tej pory nękały biedną część świata. Przykładem jest właśnie szczepionka przeciwko eboli.

Przyszły rok, na co liczą specjaliści, ma upłynąć także pod znakiem leku o nazwie pembrolizumab. W jego kontekście coraz częściej onkolodzy używają słowa "przełom". W przypadku czerniaka celem pembrolizumabu jest białkowy receptor o nazwie PD-1 znajdujący się na powierzchni limfocytów typu T, które są kluczowym elementem układu odpornościowego, potrafią m.in. niszczyć komórki rakowe.

Więcej: www.wyborcza.pl