×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Uzależnienie od telefonu zmienia "chemię" mózgu. Jakie są tego skutki?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia05 grudnia 2017 11:34

Uzależnienie od internetu i smartfonów powoduje zmiany chemiczne w mózgu - stwierdzili południowokoreańscy naukowcy. Na szczęście jest to proces odwracalny.

Uzależnienie od telefonu zmienia "chemię" mózgu. Jakie są tego skutki?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Profesor neuroradiologii z Korea University w Seulu Hyung Suk Seo wraz z zespołem użył spektroskopii rezonansu magnetycznego (MRS), aby uzyskać unikalny wgląd w mózgi nastolatków uzależnionych od smartfonów i internetu.

Badaniami objęto 38. młodych ludzi - 19., u których zdiagnozowano uzależnienie od internetu lub smartfonów, oraz 19. zdrowych. Naukowcy przeprowadzili badania MRS na uzależnionej młodzieży przed terapią behawioralną i po niej oraz pojedyncze badanie MRS na pacjentach grupy kontrolnej w celu pomiaru poziomu kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Zbyt wysoki poziom tego neuroprzekaźnika może powodować szereg skutków ubocznych, w tym uczucie senności i lęku - pisze "Rzeczpospolita". 

Wyniki MRS wykazały, że osoby uzaleznione od smartofnów i internetu doświadczają niekontrolowanego galopu myśli, problemów z koncentracją i innych charakterystycznych objawów zachwianej równowagi neuroprzekaźników. Dobrą wiadomością jest to, że po terapii poznawczo-behawioralnej następował powrót do równowagi.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze