PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia | 26-01-2013 09:03

Utrata słuchu przyspiesza rozwój demencji u seniorów

U starszych osób, które tracą słuch problemy z zapamiętywaniem i myśleniem, czyli demencja, rozwijają się częściej niż u normalnie słyszących rówieśników - informuje pismo Journal of American Medical Association.

Naukowcy z Johns Hopkins Center on Aging and Health w Baltimore (USA) doszli do takich wniosków na podstawie badań wśród blisko 2 tys. osób w wieku 75-84 lata. Są oni uczestnikami trwającego ciągle studium o nazwie Health ABC.

Jak wyjaśnia współautor pracy dr Frank R. Lin, początkowo wszyscy seniorzy mieli prawidłowo funkcjonujący mózg i byli w dobrym stanie fizycznym. Poddano ich testom oceniającym utratę słuchu, którą rozpoznawano, gdy badani byli w stanie odbierać tylko dźwięki głośniejsze niż 25 decybeli.

Przez sześć kolejnych lat poddano ich czterokrotnie testom oceniającym myślenie i pamięć. Mieli oni na przykład zapamiętywać słowa, wykonywać pewne zadania zgodnie z instrukcjami oraz odpowiadać na podstawowe pytania dotyczące wydarzeń z przeszłości.

Utratę słuchu stwierdzono wyjściowo u 1162 seniorów.

Okazało się, że różne funkcje umysłowe pogarszały się u nich o 30-40 proc. szybciej niż u normalnie słyszących rówieśników. Tempo to było proporcjonalne do poziomu niedosłuchu. Osoby, które traciły słuch miały również o 24 proc. wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych.

W analizie wzięto pod uwagę czynniki, które mogą się przyczyniać do utraty sprawności intelektualnej, jak wiek, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i udar mózgu. Jego zdaniem zaobserwowany związek może wynikać z tego, że utrata słuchu wiąże się z większą izolacją społeczną, którą we wcześniejszych badania powiązano z ryzykiem demencji. 

Dr Lin ocenia, że bardzo ważne jest, by lekarze pytali swoich starszych pacjentów o problem ze słuchem i starali się im pomagać na wypadek postępującej utraty słuchu. Jego zespół planuje przeprowadzić szerzej zakrojone badania, by sprawdzić, czy zastosowanie aparatów słuchowych i rehabilitacji może zapobiec lub opóźnić demencję u seniorów.

Więcej:  naukawpolsce.pap.pl