Usunęli mutację genetyczną z DNA ludzkich zarodków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2017 09:55

Naukowcom udało się usunąć z DNA ludzkich embrionów mutację genetyczną powodującą chorobę serca. To pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będzie można zapobiegać rozwojowi wielu chorób genetycznych.

Usunęli mutację genetyczną z DNA ludzkich zarodków
Metoda ta wciąż nie jest jednak całkowicie bezpieczna: może np. dojść do usunięcia zbyt dużego fragmentu DNA Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Zespół amerykańskich naukowców pod kierownictwem Shoukhrata Mitalipova, specjalisty biologii reprodukcyjnej z Uniwersytetu w Portland, "wyciął" z DNA embrionu mutację genetyczną odpowiedzialną za rozwój kardiomiopatii za pomocą technologii CRISPR-Cas9 - informuje Gazeta Wyborcza.

CRISPR-Cas9 to rodzaj molekularnych nożyczek zdolnych do modyfikowania (edycji) genów. Technologia pozwala na cięcie DNA i wyjęcie wadliwego genu. Dzięki niej można edytować genomy tak, aby pozbywać się uszkodzonych (potencjalnie chorobotwórczych) fragmentów DNA.

Metoda ta wciąż nie jest jednak całkowicie bezpieczna: może np. dojść do usunięcia zbyt dużego fragmentu DNA. Mimo to wskaźnik jej dokładności jest wysoki - wynosi 70 proc. CRISPR-Cas9 pozwoliła na usunięcie wadliwych genów 72 procent embrionów (42 z 58), na których przeprowadzano doświadczenia.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum