Ustawa o badaniach klinicznych w Sejmie. Wiceminister zdrowia: to coś więcej niż nowe przepisy

Autor: oprac. KM • Źródło: PAP10 stycznia 2023 07:01

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber był pytany o ustawę o badaniach klinicznych, nad którą pracuje Sejm, powiedział, że "ta ustawa to coś więcej niż nowe przepisy". - Chcemy, by pacjenci zyskali szerszy dostęp do nowych terapii – dodał w wywiadzie opublikowanym we wtorek w "Rzeczpospolitej".

Ustawa o badaniach klinicznych w Sejmie. Wiceminister zdrowia: to coś więcej niż nowe przepisy
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber Fot. PAP/Leszek Szymański
  • 10 stycznia podczas posiedzenia Komisji Zdrowia w Sejmie zostanie rozpatrzony rządowy projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi wraz z poprawką Rady Ministrów
  • Wiceminister zdrowia Piotr Bromber pytany był, czy Polska stanie się potęgą, jeżeli chodzi o badania kliniczne. - Chcemy zachęcić do prowadzenia badań klinicznych w Polsce  - powiedział
  • Zachęty mają polegać między innymi na zwiększeniu dostępu do badań klinicznych dla pacjentów

Ustawa to coś więcej niż nowe przepisy

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber pytany o ustawę o badaniach klinicznych, nad którą pracuje Sejm, powiedział, że "ta ustawa to coś więcej niż nowe przepisy".

- To rozwiązanie o charakterze prorozwojowym. Zakładamy wzrost zainteresowania naszym rynkiem przez kapitał zagraniczny - dodał.

- Mamy do czynienia z zupełnie nową przestrzenią formalnoprawną. Łatwiejszą, a zarazem transparentną i bardziej przyjazną dla uczestników rynku, z którymi projekt był konsultowany. Powstawał on w ramach prac zespołu ekspertów, w tym reprezentantów pacjentów. Proponowane rozwiązania zwiększają ochronę pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych - wyjaśnił.

- Głównym celem badania klinicznego jest potwierdzenie bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu leczniczego. Natomiast NFZ finansuje świadczenia opieki zdrowotnej, określone w koszyku świadczeń gwarantowanych. Jego przyszłoroczny budżet to ok. 160 mld zł - tłumaczył.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum