Urazy mózgu zaburzają prawidłowy sen

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2010 09:50

Podczas urazów mózgu dochodzi do uszkodzenia struktur produkujących melatoninę, odpowiedzialnych za regulację rytmu dobowego, co prowadzi do zaburzeń snu.

Do takich wniosków doszli naukowcy z Australii, o czym informują na łamach pisma „Neurology”.

By poznać dokładne przyczyny zaburzeń snu po poważnych uszkodzeniach mózgu, grupa doktora Shantha Rajaratnama z Monash University w Victorii badała w laboratorium snu 23 osoby, które doświadczyły poważnych urazów i 23 zdrowe osoby w tym samym wieku.

Po dwóch nocach szczegółowych badań okazało się, że organizm zdrowych osób wieczorem produkuje więcej melatoniny, nazywanej potocznie hormonem snu.

Naukowcy zaobserwowali również, że ludzie z uszkodzeniami mózgu śpią inaczej, niż osoby zdrowe - krócej i mniej efektywnie. Więcej czasu zajmuje im też zasypianie - średnio aż 62 minuty, w porównaniu z 27 minutami u zdrowych osób. Kolejną różnicą jest skrócenie fazy snu REM (czyli szybkich ruchów gałek ocznych) i wydłużenie fazy snu wolnofalowego, czyli tzw. snu głębokiego.

W kolejnych badaniach autorzy pracy chcą sprawdzić, czy podawanie pacjentom po urazach mózgu suplementu melatoniny pomoże przywrócić im prawidłowy sen.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum