Unijne badania nad chorobami Alzheimera i Parkinsona

Autor: Piotr Stefaniak/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2009 11:00

Parlament Europejski poparł pilotażowy projekt wspólnego planowania badań naukowych nad chorobami neurodegeneracyjnymi.

Może to przyczynić się do zmniejszenia fragmentacji badań naukowych w tej dziedzinie i lepszego wykorzystania umiejętności, wiedzy i zasobów finansowych. 

Chodzi w szczególności o chorobę Alzheimera i Parkinsona, które stanowią największe wyzwanie w zakresie zdrowia psychicznego.

Walka z nimi, uznał PE, musi być dwutorowa. Powinna zapewniać codzienną opiekę rosnącej liczbie pacjentów oraz gromadzić więcej zasobów, tak, aby zachorowania w przyszłości stopniowo się zmniejszały. W Europie na chorobę Alzheimera cierpi około 7,3 mln mieszkańców; szacuje się, że liczba chorych ulegnie podwojeniu do roku 2020.

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski zachęca wszystkie państwa członkowskie do zaangażowania w określenie, rozwój i wdrożenie wspólnej agendy badań naukowych w dziedzinie chorób neurodegeneracyjnych oraz do poprawy danych epidemiologicznych na temat choroby Alzheimera i innych form demencji.

Wczesne badania diagnostyczne, badania czynników ryzyka (np. środowiskowych) oraz kryteria wczesnej diagnostyki, są niezwykle istotne w zapobieganiu i leczeniu choroby, podkreślono w komunikacie. Posłowie zalecają zatem prowadzenie szeroko zakrojonych badań epidemiologicznych i klinicznych w ramach współpracy międzynarodowej i podejścia wielodyscyplinarnego, obejmującego: diagnozę, leczenie, profilaktykę oraz badania społeczne.

Badania powinny uwzględniać związek pomiędzy procesem starzenia a demencją oraz pomiędzy demencją i depresją w podeszłym wieku. Programy badawcze powinny jednak skupiać się przede wszystkim na profilaktyce, metodach wczesnej diagnostyki opartych na podejściu wielodyscyplinarnym, standaryzacji kryteriów i narzędzi diagnostycznych oraz tworzeniu obszernych baz danych, strategiach leczenia i badaniach klinicznych nad nowymi substancjami biologicznymi i chemicznymi, szczepionkami oraz technologiami.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum