Umowa o rozwoju biobanków z Wielką Brytanią

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2015 21:57

W środę (18 listopada) w Ministerstwie Gospodarki została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Wielką Brytanią 
a Polską dotycząca rozwoju biobanków.

Umowa o rozwoju biobanków z Wielką Brytanią
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Idea wymiany myśli naukowej i wspólne prowadzenie badań - w tym w ramach biobanków - są aktywnie wspierane przez brytyjski rząd w ramach realizowanego programu Innovation is GREAT - podała Ambasada Brytyjska w Warszawie w komunikacie dla mediów.

Umowa o nawiązaniu współpracy naukowej między Polską a Wielką Brytanią w zakresie biobanków została podpisana w obecności prof. Robina Grimesa - doradcy naukowego brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prof. Janusza Morysia - rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr. Łukasz Kozery kierującego biobankiem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Rząd brytyjski dostrzega ogromny potencjał we współpracy z Polską, zwłaszcza w dziedzinie rozwoju innowacyjności, która objęta jest zakresem dofinansowania z funduszy europejskich. Najwięcej środków zostanie przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową, współpracę między ośrodkami naukowymi oraz rozwój kompetencji w zakresie R&D, w tym rozwój biobanków. Są to obszary, w których Wielka Brytania jest najsilniejsza - powiedział Robin Grimes po podpisaniu umowy.

Jak wyjaśnił prof. Janusz Moryś, umowa dotycząca biobanków pozwoli wykorzystać najlepsze praktyki i podjąć próbę stworzenia regulacji prawnych, które umożliwią prowadzenie badań w sposób odzwierciedlający zdanie i przekonania Polaków w tej kwestii.

- Biobanki to przyszłość badań genetycznych, które umożliwią zwiększenie skuteczności i przyspieszenie poszukiwania rozwiązań dla takich chorób jak nowotwory, czy altzheimer. Naukowcy w obu krajach będą mieli teraz łatwiejszy dostęp do szerokiej bazy pobranych próbek - dodał dr Łukasz Kozera. 

*****

W 2009 roku, magazyn The Times uznał biobanking za 1 z 10 idei, które mogą zmienić świat.
Obecnie, mamy do czynienia z postępującą specjalizacją biobanków, gdyż część z nich gromadzi tylko 
i wyłącznie kod genetyczny osób zdrowych, podczas gdy inne przechowują tylko chore tkanki, lub próbki tkanek z uszkodzonym kodem genetycznym, m.in. osób cierpiących na raka, alzheimera, czy tez inne choroby przewlekłe.

Międzynarodowa współpraca umożliwia ekspertom na całym świecie dostęp do wielu próbek dotyczących danego zagadnienia, co pozwala na przyspieszenie prac. Jednakże rodzi to także szereg wątpliwości natury etycznej i prawnej, szczególnie w kontekście własności badanych próbek.

W wielu krajach, m.in. w Polsce, toczą się na ten temat dyskusje. Pomimo, że w naszym kraju zlokalizowanych jest kilka biobanków, w wyniku braku odpowiednich rozwiązań prawnych, wiele firm prowadzi badania poza granicami Polski. Wymiana dobrych praktyk pomiędzy naszym krajem a Wielką Brytanią może mieć zatem kluczowe znaczenie dla przyszłości biobanków oraz możliwości ich finansowania z funduszy unijnych w ramach programu Horyzot 2020.

Spotkanie dotyczące biobanków i medycyny personalizowanej jest wydarzeniem realizowanym w ramach programu Innovation is GREAT.

Głównym celem programu jest wsparcie brytyjskich firm ze strategicznych sektorów i uniwersytetów w nawiązaniu relacji z partnerami z Europy Środkowo-Wschodniej i pomoc 
w zapewnieniu środków z funduszy unijnych na realizację wspólnych projektów. Kampania została zaprojektowana tak, aby wspierać współpracę w zakresie badań, rozwoju oraz komercjalizacji nowych rozwiązań technologicznych, zwłaszcza w obszarze zdrowia i nauk przyrodniczych - podano w informacji dla prasy przygotowanej przez Ambasadę Brytyjską w Warszawie.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum