×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ułatwienia dla medyków i ważne zmiany w systemach informatycznych. M.in. nowy system RPWDL

Autor: oprac. KM • Źródło: Naczelna Izba Lekarska29 stycznia 2023 17:47

Samorząd lekarski wraz z Centrum e-Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia zorganizował UserKon - spotkanie, które koncentrowało się wokół zmian rozwojowych w ochronie zdrowia. Podczas spotkania m.in. zaprezentowano założenia dla systemu rejestru podmiotów leczniczych i Elektronicznej Karty Specjalizacji.

Ułatwienia dla medyków i ważne zmiany w systemach informatycznych. M.in. nowy system RPWDL
Ułatwienia dla medyków i ważne zmiany w systemach informatycznych. M.in. nowy system RPWDL. Fot. AdobeStock
  • Naczelna Izba Lekarska poinformowała o spotkaniu UserKon - inicjatywie NIL, Centrum e-Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia
  • Podczas UserKonu przedstawiono założenia dla nowego systemu RPWDL, który ma zastąpić dotychczasowy rejestr
  • Omówiono także działający od lipca 2022 r. SMK II, który ma uspójnić proces kształcenia kadr medycznych, jak i poprawić efektywność organizacji i planowania kształcenia specjalizacyjnego oraz jego monitorowania

UserKon. O tym dyskutowali praktycy ochrony zdrowia z ministerstwem

Naczelna Izba Lekarska poinformowała o spotkaniu konsultacyjnym z użytkownikami systemów informatycznych wykorzystywanych w ochronie zdrowia, które odbyło się 25 stycznia w siedzibie NIL. Podczas spotkania pod nazwą UserKon miała miejsce wymiana doświadczeń i rozwiązań na upraktycznienie współpracy między dostawcami a użytkownikami Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) oraz Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).

Jak podkreślono w komunikacie NIL, spotkanie było wspólną inicjatywą Naczelnej Izby Lekarskiej, Centrum e-Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia. Eksperci wymienionych podmiotów od wielu miesięcy pracowały nad wdrożeniem ulepszeń w SMK i RPWDL, opierając się na uwagach środowiska lekarskiego gromadzonych na bieżąco przez NIL, a teraz pochwaliły się efektami prac.

Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą i System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych

W czasie spotkania przedstawiono założenia dla nowego systemu RPWDL. Ma zastąpić dotychczasowy rejestr i stanowi realizację postulatu samorządu lekarskiego oraz zgłaszanych uwag i propozycji rozwiązań przez samych użytkowników. 

- RPWDL 2.0 ma być bardziej wydajny dzięki optymalizacji procesów. Został zaprojektowany zgodnie z zasadami UX/UI, przez co jego obsługa będzie prostsza i intuicyjna, a wypełnianie wniosków rejestrowych (o wpis do rejestru, o zmianę wpisu, wykreślenie wpisu z rejestru) będzie krótsze. Wśród wdrożonych zmian znajduje się m.in. nowy interfejs użytkownika, moduł „Jak rozpocząć prywatną praktykę” i nowa wyszukiwarka praktyk zawodowych. Wprowadzono również dodatkowe formaty, reguły walidacyjne i słowniki, co poprawi jakość i wiarygodność gromadzonych danych - czytamy w komunikacie. Uruchomienie systemu zaplanowano na początek listopada 2023 r.

Kolejnym punktem był działający od lipca 2022 r. SMK II. Ma uspójnić proces kształcenia kadr medycznych, poprawić efektywność organizacji i planowania kształcenia specjalizacyjnego oraz jego monitorowania. System będzie wdrażany etapowo, przy jednoczesnej integracji z SMK I. Przez przyjęte regulacje prawne konieczne jest korzystanie z dwóch systemów jednocześnie.

Elektroniczna Karta Specjalizacji

Zaprezentowana została również nowa funkcjonalność: Elektroniczna Karta Specjalizacji (EKS). Jak wyjaśniono w komunikacie NIL, jest to "rozwiązanie intuicyjne w obsłudze i bardziej przyjazne użytkownikowi w porównaniu do SMK I". 

EKS ma szereg udogodnień, m.in. podgląd przebiegu stażu, możliwość zbiorczego dodawania danych o zabiegach i procedurach czy raportowania o liczbie odbytych kursów i dyżurów.

Zgłoszone zostały również uwagi, w świetle których planowane są m.in. szkolenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze