Ubrania z czujnikami mają monitorować tętno i oddychanie. Naukowcy opracowali nową metodę

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP16 października 2022 06:00

Naukowcom z Imperial College London udało się opracować metodę wszywania w ubrania czujników monitorujących m.in. tętno i oddychanie – informuje pismo „Materials Today”. Od wielu lat naukowcy pracują, z sukcesami, nad czujnikami monitorującymi parametry człowieka. Wykorzystywano je między innymi w skafandrach kosmonautów i w wojsku. Teraz te „kosmiczne” i wojskowe technologie mogą trafić pod przysłowiowe strzechy.

Ubrania z czujnikami mają monitorować tętno i oddychanie. Naukowcy opracowali nową metodę
Monitorujące stan naszego zdrowia ubrania staną się powszechne? Fot. Shutterstock
  • Technologie niegdyś wykorzystywane w kosmonautyce i wojsku – ciągłe monitorowanie stanu zdrowia człowieka za pośrednictwem czujników zaimplementowanych do materiałów, z których wykonane są nasze ubrania, mogą stać się bardziej powszechne
  • Dzięki zastosowaniu zintegrowanych z materiałem nici przewodzących wplecione w tkaninę czujniki pozwalają na wykrywanie potencjalnych zagrożeń i chorób
  • Jak podkreślają badacze, koszt wytworzenia ubrań z czujnikami nie jest wysoki - za 0,15 USD można wyprodukować metr nici umożliwiającej zintegrowanie z ubraniem ponad 10 czujników

Ubrania z czujnikami mają monitorować tętno i oddychanie

Monitorowanie stanu zdrowia to ciągłą kontrolą sygnałów ciała takich jak na przykład tętno, oddech, pocenie się, zapis aktywności i temperatury. Istotne są też receptory chemiczne i przekazywane przez nie dane.

Istotą jest komunikacja pomiędzy czujnikami a „centrum”, w którym przesyłane dane są analizowane. Jest też kwestia źródła energii do zasilania wszystkich czujników, z których jedne zbierają informacje pochodzące z organizmu człowieka (przez skórę), inne z jego otoczenia.

Szybki rozwój technologii pozwala integrować takie czujniki z materiałami z jakich szyte są ubrania. Początek prac nad tą technologią ukierunkowany był na tworzenie ubrań dla interweniujących w ekstremalnych warunkach – ratowników niosących pomoc przypadku katastrof, pożarów, trzęsień ziemi czy powodzi. Teraz jesteśmy o krok od powszechnego ich stosowana na co dzień.

Przewodzące nici

Dzięki zastosowaniu zintegrowanych z materiałem nici przewodzących, które wykorzystali w swoich badaniach naukowcy z Imperial College London, można będzie monitorować organizm, chociażby podczas ćwiczeń, snu czy stresu. Zastosowane w tej technologii czujniki mogą pomóc także wykrywać potencjalne zagrożenia i choroby - piszą autorzy.

Wplecione w tkaninę czujniki pozwalają obserwować takie parametry jak tętno, oddychanie czy m.in. poziom amoniaku w wydychanym powietrzu (informujący o pracy nerek i wątroby). Podczas testów czujniki wszyte były w koszulki (w kilku miejscach w okolicach serca) oraz w jednorazowe maski. Stwierdzono, że ubrania nie traciły właściwości po praniu w pralce.

Jak podkreślają badacze, koszt wytworzenia ubrań z czujnikami nie jest wysoki - za 0,15 USD można wyprodukować metr nici umożliwiającej zintegrowanie z ubraniem ponad 10 czujników.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum