USA: zbliża się przełom w leczeniu otyłości?

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2009 15:53

Naukowcy pracują nad lekiem, która umożliwi osobom otyłym zmniejszenie zawartość tłuszczu w organizmie o niemal połowę. Wyniki badań laboratoryjnych na myszach są obiecujące.

Po tygodniowej kuracji waga myszy spadła o 25 procent, a zawartość tłuszczu w organizmie aż o 42 procent. Po miesiącu stosowania leku waga utrzymała się na poziomie o 28 procent mniejszym, niż masa początkowa zwierząt, a zawartość tłuszczu ostatecznie spadła o 63 procent.

Do tej pory wśród osób otyłych nie odnotowano sukcesu w odchudzaniu farmakologicznym większego, niż 5 do 10 procent utraty wagi. Naukowcy przewidują, że zanim ostateczna formuła leku zostanie opracowana, może minąć nawet 10 lat. Szacunkowo tyle czasu zajmie dopracowanie receptury i dopuszczenie jej do testowania na ludziach.

Wyniki badań naukowców z Indiana University pod kierownictwem dr Richarda DiMarchi zostały opublikowane w periodyku medycznym Nature Chemical Biology jako przełom w leczeniu otyłości u dorosłych i szansa na normalność u diabetyków. Nowy lek ma być sztucznym hormonem, który reguluje metabolizm glukozy w organizmie. Badania  wykazały, że pomaga zmniejszyć nadmierny apetyty i zmusza ciało do spalania większej liczby kalorii.

Na razie jedynym wyjściem w leczeniu otyłości jest chirurgiczne zmniejszenie żołądka, czyli tzw. gastryczne by-passy, w połączeniu z kombinowaną kuracją hormonalną. Jeśli badania będą kontynuowane,  istnieje duże prawdopodobieństwo, że można będzie uniknąć zabiegów redukcji przestrzeni żołądkowej - zastąpi je jedna tabletka lub 1 zastrzyk dziennie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum