USA: za dużo błędów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2010 09:06

Co miesiąc około 15 tys. starszych osób w USA umiera z powodu błędów popełnionych przez pracowników służby zdrowia lub zakażeń nabytych podczas pobytu w szpitalu - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie amerykańskiego departamentu zdrowia.

USA: za dużo błędów medycznych

Jak informuje Reuters, każdego miesiąca około 134 tys. (13,5 proc.) starszych pacjentów korzystających z usług Medicare doświadcza tzw. zdarzeń niepożądanych. Są to często błędy popełnione podczas operacji i zabiegów, nieuniknione problemy, takie jak rozprzestrzenianie się infekcji na terenie szpitali, a także przypadki bardzo dużego spadku poziomu cukru we krwi.

Autorzy raportu twierdzą, że 44 proc. przeanalizowanych przypadków można było uniknąć.

Problemy zdrowotne wynikłe w trakcie pobytu pacjentów w szpitalach w październiku 2008 r. kosztowały Medicare około 324 mln USD – piszą badacze.

– Szpitale zaangażowały się już w ważne projekty związane z polepszeniem jakości opieki w wielu obszarach wymienionych w raporcie. Dokładamy wszelkich starań i jesteśmy gotowi powziąć dodatkowe kroki, by opieka nad pacjentami uległa poprawie – oświadczył Rich Umbdenstock, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Szpitali.

Dalszymi pracami zachęcającymi placówki służby zdrowia do dokładniejszego zbierania danych na temat zdarzeń niepożądanych zajmą się dwie rządowe agencje: Agency for Healthcare Research and Quality oraz Center for Medicare and Medicaid Services.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum