USA: z komórek macierzystych wyhodowali mysie płuca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2019 16:02

Biotechnolodzy otrzymali u myszy w pełni działające płuca wytworzone z komórek macierzystych wszczepionych embrionom. Badacze liczą, że w podobny sposób będzie można uzyskiwać ludzkie narządy do przeszczepów.

USA: z komórek macierzystych wyhodowali mysie płuca
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Na łamach pisma "Nature Medicine", naukowcy z Columbia University opisali przełomowe dokonanie w dziedzinie hodowli narządów.

- Na całym świecie miliony ludzi cierpiących na nieuleczalne choroby płuc umierają z powodu braku dawców dla przeprowadzenia przeszczepu - zwraca uwagę współautor publikacji, prof. Wellington V. Cardoso. - Nasze badanie pokazuje, że może być wykonalne opracowanie nowych, alternatywnych strategii otrzymywania do transplantacji ludzkich płuc hodowanych w zwierzętach - podkreśla badacz.

Wiele wysiłków włożono już w próby hodowli płuc na syntetycznych podłożach lub rusztowaniach uzyskanych przez pozbawienie żywych płuc komórek. Mimo dużego postępu, nie udało się dotąd otrzymać w pełni działającego narządu.

- Pomyśleliśmy, że prostsze może być wyhodowanie nowych płuc w rozwijającym się zwierzęciu. Moglibyśmy wykorzystać naturalne zwierzęce sygnały (komórkowe - przyp. red.) umożliwiające rozwój płuc - opowiada główny autor pracy, dr Munemasa Mori.

Badacze wszczepili komórki macierzyste do mysich embrionów pozbawionych odpowiednich komórek potrzebnych do rozwoju płuc. W takich embrionach utworzyły się płuca z komórek powstałych z wszczepionych komórek macierzystych. Różnorodne testy pokazały, że narządy te funkcjonowały normalnie.

- Komórki macierzyste zostały wszczepione, zanim zaczął działać układ immunologiczny zwierząt. Może to tłumaczyć, dlaczego nowe narządy nie zostały odrzucone - wyjaśnia dr Mori.

Badacze zamierzają teraz przetestować swoją technikę na większych zwierzętach oraz na komórkach jednego gatunku wszczepianych innemu.

- Wiele sygnałów dla rozwoju płuc jest podobnych u różnych gatunków, od żab, przez myszy, do ludzi. Zatem pomysł, aby wykorzystać zwierzęta do hodowli ludzkich płuc może być realny - twierdzi prof. Cardoso.

Więcej informacji na stronie: www.nature.com

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum