USA: wyhodowali komórki skóry regenerujące watrobę

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 października 2009 17:59

Naukowcom z Medical College of Wisconsin, pracującym pod kierunkiem prof. Stephena Duncana, udało się wyhodować komórki wątroby z komórek skóry pobranych od pacjentów. Nowa metoda terapii już jest testowana na zwierzętach.

Naukowcy sięgnęli po najnowszą technikę produkcji komórek macierzystych. Przeprogramowali własne komórki skóry pacjentów, tzw. indukowane pluripotentne komórki macierzyste (iPSC), które można uzyskać u dorosłego człowieka - pisze Rzeczpospolita.

Metodę produkcji takich komórek, omijających kontrowersje etyczne wokół eksperymentów z użyciem ludzkich zarodków, opracował Japończyk Shinya Yamanaka z Uniwersytetu Kioto. Niemal równocześnie udało się to Jamesowi Thomsonowi z Uniwersytetu Wisconsin. Właśnie z jego osiągnięć korzystali teraz naukowcy. Najpierw cofnęli w rozwoju dojrzałą komórkę skóry do fazy komórki macierzystej, a później nakłonili ją do ponownego rozwoju, ale już w stronę komórek wątroby – hepatocytów. Prof. Duncan twierdzi, że właśnie hepatocyty wyprodukowane z ludzkiej skóry mogą wypełniać wiele funkcji normalnych, zdrowych komórek wątroby.

Wyhodowaną w laboratoriu tkankę wstrzyknięto zwierzętom. Po umieszczeniu nowych komórek w wątrobie myszy zostały one wbudowane w jej strukturę i zaczęły produkować charakterystyczne dla ludzkiej wątroby białka.

Jak podkreślają badacze, wątroba szczególnie dobrze nadaje się do takich zabiegów, bo ma naturalną możliwość regeneracji. Użycie komórek iPSC ma zaś – oprócz usunięcia wątpliwości moralnych związanych z ich uzyskiwaniem – jeszcze jedną zaletę. Komórki pochodzą z ciała pacjenta, nie ma więc ryzyka odrzucenia wszczepionej tkanki.

Naukowcy są przekonani, że hodowane w ten sposób hepatocyty będą sposobem na uniknięcie poważnej operacji dla pacjentów z uszkodzoną wątrobą, np. z powodu nadużywania leków i alkoholu, ale także choroby nowotworowej, zatrucia czy infekcji wirusowej.

Na stworzenie metody leczenia chorób wątroby naukowcy dostali grant w wysokości miliona dolarów od amerykańskiego National Institutes of Health.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum