USA: woda utleniona pozyskiwana będzie ze złota

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2010 12:04

Naukowcy odkryli nową metodę pozyskiwania wody utlenionej, m.in. przy użyciu stopu złota z palladem.

Do wytworzenia wody potrzebny jest spreparowany węgiel, stop złota z palladem w postaci nanocząstek oraz wodór i tlen, by na żądanie katalitycznie zsyntetyzować nadtlenek wodoru z wydajnością nawet 95 procent. Naukowcy odkryli nową - bezpośrednią, wprost z tlenu i wodoru - metodę syntezy nadtlenku wodoru, popularnego oraz najbardziej ekologicznego środka dezynfekującego - informuje Science.

Badania prowadzone przez naukowców z Cardiff University (Wielka Brytania) oraz Lehigh University (USA) zaowocowały nową, bezpośrednią metodą katalitycznej syntezy nadtlenku wodoru (H2O2), popularnie zwanego wodą utlenioną - przy 3 procentowym stężeniu H2O2.

Dotąd, konieczne było stosowanie pośrednich dróg syntezy nadtlenku wodoru – popularnego środka dezynfekującego oraz najbardziej ekologicznego utleniacza. Podjęte próby katalitycznego wytworzenia nadtlenku wodoru z wodoru i tlenu, skutkowały powstawaniem H2O2 i jego natychmiastowym rozpadem do wody i tlenu.

Metoda syntezy opracowana przez amerykańsko-brytyjski zespół naukowców wykorzystuje odpowiednio zmodyfikowaną elektrodę węglową, której powierzchnia wytrawiona zostaje odpowiednim kwasem, by nanoszone na węgiel nanocząstki katalityczne osadzały się cienką warstwą.

Dzięki takiemu przygotowaniu węglowego podłoża, na które nanoszone są aktywne katalitycznie nanocząstki złota i palladu, reakcja tlenu z wodorem zachodzi jedynie w kierunku syntezy nadtlenku wodoru. Nie obserwowany jest rozpad H2O2 na wodę i tlen.

Co więcej, nowo opracowana reakcja zachodzi z wydajnością 95 procentową, czyli podobną do tej osiąganej przez przemysłową metodę wytwarzania nadtlenku wodoru. Przewaga nowej bezpośredniej metody syntezy nadtlenku wodoru nad przemysłowo stosowaną pośrednią metodą, wynika z faktu, iż nowa metoda umożliwia syntezę H2O2 również w małych ilościach, praktycznie o każdym stężeniu.

Obecnie prowadzone są prace nad adaptacją laboratoryjnie opracowanej bezpośredniej metody syntezy nadtlenku wodoru, do skali zadowalającej przemysł chemiczny. Naukowcy mają nadzieję, iż odkrytą przez nich rewelację naukową, da się przekształcić w wydają i opłacalną metodę przemysłowej produkcji popularnego środka dezynfekującego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum