USA: weterani wojenni niepotrzebnie zażywali leki przeciwpsychotyczne?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2011 19:14

Szeroko stosowane wśród żołnierzy wracających z traumą z Iraku i Afganistanu leki przeciwpsychotyczne mają dotkliwe skutki uboczne, a ich skuteczność można porównać ze skutecznością placebo - informuje Gazeta Wyborcza.

USA: weterani wojenni niepotrzebnie zażywali leki przeciwpsychotyczne?
10-20 procent żołnierzy, którzy przeżyli ciężkie działania wojenne w Wietnamie, Iraku czy Afganistanie cierpi na długotrwały syndrom stresu pourazowego (PTSD). Połowa z nich w ogóle się nie leczy. Jedna piąta tych, którzy korzystają z terapii, otrzymuje leki przeciwpsychotyczne.

Dotychczas uważano, że mimo dotkliwych skutków ubocznych, np. tycia i ospałości, środki te są lepszym wyjściem niż antydepresanty. Tymczasem z największych dotychczas badań na ten temat wynika, że działanie leków przeciwpsychotycznych jest tak skuteczne, jak placebo.

Badania przeprowadzone zostały przez amerykańskich naukowców koordynowanych przez dr Johna H. Krystala z kliniki neurologii Narodowego Centrum Leczenia Traum Wojennych, a ich wyniki opublikowano we wtorek (2 sierpnia) w magazynie "The Journal of the American Medical Association". Porównywano postępy w terapii 123 pacjentów biorących Risperdal i 124 zażywających placebo.

Lekarze są skłonni uważać, że wyniki badań odnoszą się także do innych leków z tej samej grupy: Seroquel, Geodon i Abilify.

Więcej: http://wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum