USA: tysiąc razy szybszy detoks kokainowy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2010 10:46

Tylko w Stanach Zjednoczonych rocznie odnotowuje się blisko miliona przypadków zatrucia kokainą. Do tej pory lekarze mogli pomagać pacjentom jedynie doraźnie.

Zanim narkotyk ulegnie naturalnemu rozkładowi, krąży z krwią uszkadzając układ krążenia, wątrobę i mózg. Jak podaje Gazeta Wyborcza, naukowcy z trzech amerykańskich uniwersytetów (University of Michigan,Columbia University i University of Kentucky) uzyskali związek, który blisko tysiąc razy szybciej neutralizuje działanie kokainy.

Enzym, o nazwie esteraza kokainy (CocE), został pierwotnie wyizolowany u bakterii glebowych pozyskanych ze sfery korzeniowej roślin koki. Zidentyfikowane białko ma zdolność do rozkładania kokainy na jej niegroźne pochodne, podobnie zresztą jak czyni to nasz ludzki enzym o nieludzkiej nazwie – butyrylocholinoesteraza. Jednak CocE robi to z o wiele wyższą wydajnością.

Skuteczność stosowania CocE jako czynnika detoksyfikacyjnego potwierdziły już testy na gryzoniach. Według autorów badań, testy u ludzi powinny rozpocząć się jak najszybciej.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum