USA: te sygnały niszczą raka?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 marca 2010 18:13

Sygnały, które zmuszają komórki nowotworowe do starzenia się, mają pomóc w skutecznej i uniwersalnej terapii wszystkich rodzajów raka.

Komórki raka mają unikalną zdolność do nieskończonej liczby podziałów i nie starzeją się. Pier Paolo Pandolfi wraz z kolegami z Harvard Medical School w Bostonie odkrył nową ścieżkę sygnałową, która powoduje, że komórki te zaczynają się starzeć, a jednocześnie nie wpływa to na komórki zdrowe.

Kluczowym elementem tej ścieżki jest białko kodowane przez gen Skp2; utrata tego genu u myszy znacząco ogranicza powstawanie guzów nowotworowych, powodując starzenie komórek raka i hamując ich podziały. Ponadto, jak wykazali naukowcy, lek hamujący działanie Skp2 wywołuje starzenie komórek w hodowlach tkankowych nowotworów w laboratorium.

Co ciekawe, opisana ścieżka sygnałowa nie obejmuje znanych cząsteczek związanych ze starzeniem zdrowych komórek i wydaje się funkcjonować jedynie w komórkach nowotworowych. Dzięki temu hamowanie Skp2 może stać się skutecznym uniwersalnym sposobem zapobiegania i leczenia raka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum