USA: szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 najwcześniej w połowie 2021 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2020 14:28

Szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, której testy prowadzone są w USA na kilku ochotnikach, będzie dostępna do użycia nie wcześniej, niż w połowie 2021 r. - informuje BBC News.

Na razie wiadomo, że amerykańska szczepionka mRNA-1273 podawana będzie ochotnikom dwukrotnie w odstępie 28 dni Fot. Archiwum

Testy nowej szczepionki prowadzone są przez specjalistów Kaiser Permanente w Seattle, o czym przed kilkoma dniami informowała amerykańska agencja prasowa AP. Pierwszą osobą, która ją otrzymała, była 43-letnia Jennifer Haller. Testami objęto także kilku innych ochotników. Potrwają kilka miesięcy.

Są to badania kliniczne tzw. pierwszej fazy, polegające na ocenie, czy jest ona bezpieczna u ludzi. Zwykle takie testy trwają co najmniej trzy miesiące lub nawet pół roku. Od ich wyników zależy to, kiedy i czy w ogóle rozpocznie się ich druga faza. Celem badań jest ocena skuteczności preparatu oraz ustalenie w jakich dawkach powinien być stosowany.

Na razie wiadomo, że amerykańska szczepionka mRNA-1273 podawana będzie ochotnikom dwukrotnie w odstępie 28 dni. Wykorzystano w niej fragment materiału genetycznego koronawirusa SARS-CoV-2, który - jak się oczekuje - będzie w stanie wywołać u ludzi reakcję odpornościową, chroniącą przed zakażeniem przed tym patogenem.

BBC ostrzega jednak, że nawet jeśli uda się przeprowadzić wszystkie niezbędne badania do końca tego roku, to preparat i tak może być dostępny do użytku najwcześniej w połowie 2021 r. Chodzi o to, że trzeba go nie tylko odpowiednio przetestować, ale i wyprodukować w potrzebnych ilościach. Pierwsza większa parta szczepionki może być gotowa po kilku kolejnych miesiącach produkcji. Jeszcze dłuższy okres musi minąć, żeby przeprowadzić masowe szczepienia na całym świecie.

Kluczowe znaczenie będzie miało to, w jakim stopniu szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 będzie w stanie chronić osoby starsze, najbardziej narażone na zakażenie i poważne jej powikłania. Ze szczepień co roku prowadzonych przeciwko grypie sezonowej wiadomo, że najmniej jest ona skuteczna właśnie u osób po 60-70. roku życia, jej skuteczność spada bowiem z wiekiem.

Za pewnością będzie dostępnych kilku szczepionek przeciwko SARS-CoV-2. Poza USA podsobne badania prowadzone są w Chinach oraz w Rosji. Reuters poinformował w piątek, że rosyjski preparat testowany jest jeszcze na zwierzętach w jednym laboratoriów w Nowosybirsku.

 Zbigniew Wojtasiński - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum