USA: stymulator wszczepiony do mózgu ma pomóc w walce z uzależnieniem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 listopada 2019 08:40

W Rockefeller Neuroscience Institute w West Virginia University (USA) lekarze wszczepili chorym uzależnionym od opioidów elektrody stymulujące ośrodek nagrody. To pierwszy w tym kraju zabieg głębokiej stymulacji mózgu u chorych z głębokim uzależnieniem.

USA: stymulator wszczepiony do mózgu ma pomóc w walce z uzależnieniem
Jednym z pacjentów, którym wszczepiono elektrody był 33-latek, który uzależnił się od opioidów w wieku 15 lat. Fot. Shutterstock

Zabieg przeprowadzono u czterech pacjentów. Jednym z nich był 33-latek, który uzależnił się od opioidów w wieku 15 lat. Młody chłopak wpadł w nałóg, kiedy to podczas operacji kontuzjowanego ramienia wstrzyknięto mu Percocet, opioidowy lek przeciwbólowy, który zawierał oksykodon i acetaminofen. W efekcie uzależnił się od narkotyków. 

Pomimo tego, że przeszedł już wszystkie dostępne terapie zwalczania uzależnień, nigdy nie udało mu się pozostać w abstynencji dłużej niż cztery miesiące.

Zabieg do tej pory stosowany był w leczeniu choroby Parkinsona, a także padaczki, dystonii, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz depresji.

Jak podaje Gazeta, zabieg głębokiej stymulacja mózgu (DBS) w wypadku Buckhaltera polegał na wszczepieniu czterech przewodów do jądra półleżącego znajdującego się w tej części mózgu, która określana jest jako układ nagrody albo ośrodek przyjemności. Ta struktura odpowiada za samokontrolę zachowania i motywację. Może być wzbudzana także przez substancje psychoaktywne, w tym przez opioidy. 

Lekarze przyznają, że jest to eksperyment. Nie wiedzą bowiem, czy zabieg będzie skuteczny w leczeniu uzależnień. Przypuszczają, że stymulując ośrodek nagrody, spowodują wzmożone wydzielanie dopaminy, zatem organizm nie będzie się tak mocno jej domagał.

Więcej: zdrowie.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum