USA: skonstruowali biolaser oparty na komórkach zwierzęcych

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2015 11:30

Biolaser oparty na komórkach świni skonstruowali amerykańscy naukowcy. Tzw. lasery komórkowe, które są narzędziami badawczymi, mogą posłużyć m.in. do oceny stanu tkanek.

Mikrolaser posłuży m.in. do oceny stanu tkanek. Fot.Archiwum

Zespół naukowców z Harvard University skonstruował biolaser oparty na komórkach zwierzęcych. Po badaniach, naukowcy wybrali komórki tłuszczowe świni, ponieważ zawierają one idealnie sferyczne krople tłuszczu. Do komórek tych dodano, po wypreparowaniu, fluorescencyjny barwnik i pobudzono je energią świetlną poprzez światłowód. Naukowcy otrzymali w efekcie ostre, bardzo dobrze zogniskowane wiązki laserowe.

 Tzw. lasery komórkowe, które są narzędziami badawczymi mogą m.in. posłużyć do oceny stanu tkanek, jako czujniki lub w przyszłości nawet w terapiach tkankowych np. sportowców po urazach.

Komórki świecące po pobudzeniu światłem laserowym można używać w znakowaniu tkanek i dodawać do innych badanych komórek, zamiast kropek kwantowych, które mogą znacznie zaburzać wyniki badań. Jest to ważne zwłaszcza w nanotechnologiach, kiedy trzeba zbadać np. toksyczność nanocząsteczek.

Więcej: www.pb.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum