USA: skonstruowali biolaser oparty na komórkach zwierzęcych

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2015 11:30

Biolaser oparty na komórkach świni skonstruowali amerykańscy naukowcy. Tzw. lasery komórkowe, które są narzędziami badawczymi, mogą posłużyć m.in. do oceny stanu tkanek.

USA: skonstruowali biolaser oparty na komórkach zwierzęcych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół naukowców z Harvard University skonstruował biolaser oparty na komórkach zwierzęcych. Po badaniach, naukowcy wybrali komórki tłuszczowe świni, ponieważ zawierają one idealnie sferyczne krople tłuszczu. Do komórek tych dodano, po wypreparowaniu, fluorescencyjny barwnik i pobudzono je energią świetlną poprzez światłowód. Naukowcy otrzymali w efekcie ostre, bardzo dobrze zogniskowane wiązki laserowe.

 Tzw. lasery komórkowe, które są narzędziami badawczymi mogą m.in. posłużyć do oceny stanu tkanek, jako czujniki lub w przyszłości nawet w terapiach tkankowych np. sportowców po urazach.

Komórki świecące po pobudzeniu światłem laserowym można używać w znakowaniu tkanek i dodawać do innych badanych komórek, zamiast kropek kwantowych, które mogą znacznie zaburzać wyniki badań. Jest to ważne zwłaszcza w nanotechnologiach, kiedy trzeba zbadać np. toksyczność nanocząsteczek.

Więcej: www.pb.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum