USA: rosną wskaźniki śmiertelności z powodu niewydolności serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 20:01

Współczynnik umieralności z powodu niewydolności serca wzrasta, przy czym wzrost ten jest najbardziej widoczny wśród osób poniżej 65. roku życia, co uważane jest za przedwczesną śmierć - czytamy na łamach majowego „Journal of the American College of Cardiology”

USA: rosną wskaźniki śmiertelności z powodu niewydolności serca
Fot. archiwum

Autorami badania są naukowcy z Northwestern University w Evanston (USA).

Przeprowadzona przez nich analiza - jako pierwszy na świecie - wykazała, że liczba zgonów z powodu niewydolności serca wzrasta stale od 2012 roku. Wzrost następuje pomimo znacznych postępów, jakie dokonały się w farmakologicznym i chirurgicznym leczeniu tej choroby w ostatnim dziesięcioleciu, i najprawdopodobniej spowodowany jest epidemią otyłości i cukrzycy.

- Sukces ostatnich trzech dekad w kwestii poprawy wskaźników śmiertelności z powodu niewydolności serca jest obecnie w odwrocie, co prawdopodobnie wynika z rosnącego problemu otyłości i cukrzycy - mówi kardiolog dr Sadiya Khan, główny autor publikacji. - Obecnie około 6 mln dorosłych Amerykanów cierpi na niewydolność serca i jest to jeden z głównych powodów hospitalizacji w USA. Biorąc pod uwagę starzenie się społeczeństwa oraz stale rosnący odsetek osób otyłych i z cukrzycą, tendencja ta będzie się nadal pogarszać.

W badaniu Khan wykorzystał dane z szeroko zakrojonego badania Centers for Disease Control and Prevention dotyczącego przyczyn wszystkich zgonów na terenie USA w latach 1999–2017, czyli w sumie ponad 47,5 mln przypadków. Wraz z kolegami przeanalizował współczynnik umieralności u dorosłych w wieku od 35 do 84 lat, którzy zmarli z powodu niewydolności serca, i na tej podstawie wyciągnął opisane powyżej wnioski.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum