USA: otyłość problemem większym niż palenie

Autor: PAP, KR/Rynek Zdrowia • • 11 stycznia 2010 11:50

Otyłość stała się głównym czynnikiem wpływającym na zdrowie i jakość życia ludzi w Stanach Zjednoczonych.

Lepiej być palaczem niż osobą otyłą?

Z analiz przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Columbia i City College of New York wynika, że coraz więcej Amerykanów boryka się z zagrażającym zdrowiu nadmiarem kilogramów. Pod względem niekorzystnego wpływu na zdrowie i jakość życia otyłość przegoniła nawet palenie papierosów.

Jak podaje onet.pl, amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące długości i jakości życia mieszkańców USA w latach 1993-2008. Pod uwagę wzięto m.in. ile lat zdrowego życia ankietowane osoby straciły z powodu modyfikowalnych czynników ryzyka: palenia i nadwagi.

Okazało się, że z upływem czasu szkody wyrządzane przez palenie stają się mniej dotkliwe, za to większym problemem zaczyna być otyłość. Jest ona nie tylko problemem zdrowotnym, ale i ekonomicznym, gdyż osoby otyłe żyją dłużej od palaczy, a co za tym idzie przez wiele lat chorują i wymagają pomocy lekarskiej. Palenie ma większy wpływ na śmiertelność, palacze umierają młodziej  podkreślił – dr Haomiao Jia, jeden z uczonych prowadzących to badanie.

W latach 1993-2008 liczba palaczy spadła w Stanach Zjednoczonych o 18,5 proc. Liczba osób otyłych wzrosła aż o 85 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum